Září je v Paříži tradičně měsícem designu. Tento rok do francouzského hlavního města přijela rekordní delegace českých designérských firem, které své výrobky představily na české ambasádě.
Sklářské výrobky Václava Vlasáka putovaly nejen do celé České republiky, ale také do zahraničí. Přestože pověst sklárny byla velmi dobrá, konec byl nevyhnutelný.
Například novoborský Crystalex, který vyváží sklářské výrobky do velké části světa, zaplatí za energie v posledním čtvrtletí letošního roku místo obvyklých 30 milionů korun víc než 100 milionů.
„Loňský rok pro nás nebude úplně nejlepší v historii, ale téměř nejlepší. Dařilo se nám vykompenzovat hotelové projekty rezidenčními,“ říká šéf Lasvitu Leon Jakimič o úspěchu české sklářské firmy.
Skláři v Lindavě na Českolipsku pracují na křišťálových trofejích pro výroční divadelní Ceny Thálie. Každý kus je originál. A nejnáročnější je podle nich lepení oušek a broušení.
Vítěz cyklistické Tour de France zvedne nad hlavu trofej vyrobenou českými skláři z Lindavy na Českolipsku. Od roku 2011 ji navrhuje designér Peter Olah z mladoboleslavské automobilky.
V pondělí 11. září zemřel Jiří Rückl, který v roce 1992 obnovil slavnou rodinnou tradici – sklárnu Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku. Jiří Rückl by se v říjnu dožil 77 let.
Až 23. července skončí v Paříži letošní ročník Tour de France, nejlepší závodníci převezmou české trofeje. Vyrobili je mistři v lindavské sklárně na Českolipsku. Podle návrhu designéra Petera Olaha.
Jako absolventka oboru ražená medaile a mince má Gabriela Koukalová dobré předpoklady i ke tvorbě hmatatelného umění a podruhé během své závodnické kariéry se k tomu i odhodlala. Navrhla přibližně 30centimetrovou skleněnou trofej, kterou k medaili z Ria dostanou úspěšní čeští olympionici.
Bižuterie ve světle reflektorů, tak vypadá netradičně pojatá výstava, kterou chtějí Česká centra přitáhnout pozornost ke kdysi tradiční české výrobě. Právě spojení kvalitních komponentů a zajímavého designu by mohlo nalákat i kupující. České sklo potažmo bižuterie má ve světě stále dobré jméno a sahají po něm renomovaní módní tvůrci. Třeba Karl Lagerfeld nebo Nina Ricci.
S historií sklářské výroby se mohou čtenáři seznámit v netradičním komiksu, který slavnostně pokřtili v Novém Boru na Českolipsku. Má 32 stran a zábavnou formou vypráví příběhy, které znají především lidé z oboru. Autorem je novoborský výtvarník a karikaturista Jan Vobr. Nejde o jeho první komiksový počin.
O české výrobky ze skla a porcelánu je obrovský zájem. Více než 60 procent zboží se vyváží do zahraničí. Třeba český cibulák je oblíbený na trzích v Jižní Koreji. A zájem je i o umělecké sklo. Některé společnosti dokonce nestíhají vyřizovat objednávky.
Starobylý postup tavení skla dřevem předvedou v Deštném novoborští skláři. V Orlických horách se takto vyrábělo sklo po staletí. Poháry či vázy se dnes budou pod širým nebem foukat od 15 hodin do večera, zítra pak celý den.
Skleněnou plastiku, která bude Českou republiku reprezentovat na výstavě Expo 2015 v Miláně, dnes představili v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Sklářský výtvarník René Roubíček ji vytvořil v tamní huti společnosti Preciosa. Několikametrový objekt už měl v době vzniku svého kupce, soukromou galerii v Dubaji.
Nový Bor na Českolipsku nabízí novou turistickou trasu po stopách sklářské historie. Začíná na náměstí, má celkem 17 zastavení a vede po celém městě. Turisté mohou pětikilometrovou naučnou stezku projít postupně, nebo jen zajít na vybraná místa.
Sklářské muzeum v Lenoře na Prachaticku a jeho sbírky skla zůstanou letos pravděpodobně návštěvníkům nedostupné. V budově se objevila vlhkost a nejen kvůli tomu ji čekají rozsáhlé úpravy.
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku prodloužilo výstavu ke 120. výročí svého založení. Expozici, která mapuje vývoj sklářství i samotného muzea, mohou zájemci navštívit až do 1. června. Najdou tam i unikáty, které běžně k vidění nejsou.
Jablonecká bižuterie žije. Na tradiční módní přehlídce nazvané Made in Jablonec se ve čtvrtek představily výrobci bižuterie, módní návrháři z regionu a designéři z celého Jablonecka. Přehlídka poputuje do dalších míst po celém světě.
Tradiční sklářské technice se dříve věnovali především lidé z podhorských krajů. Takzvaní vinutkáři ale dodnes vytvářejí perly i v jižních Čechách. Jejich ukázka je od 4. prosince také součástí Vánoční výstavy v táborské Galerii 140.
Sklářskému průmyslu v Libereckém kraji se v posledních letech daří skvěle. Trápí ho ale jeden velký problém. Chybějí technologové a řemeslníci. Mladým lidem se dnes pracovat rukama moc nechce.
Situace na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově se uklidňuje. Po rezignaci ředitele uspořádala den otevřených dveří. Zájemcům nabídla nejen prohlídku dílen, ale i možnost vyzkoušet si některé techniky jako pískování skla.