Národní kyberúřad ve středu spustil informační kampaň. Videoklipy s českými herci ukazují popsané triky telefonních zlodějů a způsob, jak se před nimi bránit – zachovat klid a jednoduše zavěsit.
„Dnes vzrůstá potřeba odborníků na duševní zdraví, lidé potřebují někoho. A kde je poptávka, tam je nabídka. Takže tak jako v jiných oborech se toho chopí šmejdi různého charakteru,“ varuje Ptáček.
Ceny pronájmů v červnu opět rostly, meziročně až o 11 procent. Vychází to z analýzy společnosti UlovDomov.cz. Jen ve dvou krajských městech šly ceny dolů.
„Kdyby mě můj pacient oslovit s dotazem, jestli si má takovou aplikaci stáhnout, tak mu řeknu, že nikoliv,“ říká místopředseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
„Když si zabouchnete dveře, zkuste zachovat chladnou hlavu, protože zámečník by vám měl tu cenu říci předem,“ říká Fröhlich. „Když řeknou, že neví cenu předem, tak je to varovný signál.“
Pražská energetika také zaznamenala několik pokusů o phishing, kdy klienti dostávali falešné zprávy. V nich se podvodníci snažili vylákat z adresátů jejich přístupové bankovní údaje.
Často volají firmy pod záminkou průzkumu veřejného mínění nebo na základě předem uděleného souhlasu. Ohroženou skupinou jsou hlavně osamělí senioři, pro které je telefonát příležitostí si popovídat.
Češi se snaží na letošní topnou sezónu připravit, což potvrzují i e-shopy, kterým rekordně rostou prodeje. Největší zájem je o kotle na pelety, elektrické ohřívače na vodu a přímotopy.
Příkladem může být změna smlouvy na spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou pak také platby za energie.
Česká obchodní inspekce zprostředkovatele energií kontrolovala do července. Za dobu působení udělila největší pokutu firmě Envona s.r.o. Ta smluvními podmínkami porušovala zákon.
Zákon od července zatrhne přímé telefonní nabídky zdánlivě levných služeb a zboží lidem, kteří o ně nestojí. Vztahovat se bude i na hovory, které se snaží klienta s prodejcem propojit.
V tisku se v pondělí dočtete, že na internetu se objevili podvodníci, kteří slibují pronájem bytu. Po zájemci vyžadují zálohu. Jakmile ji dostanou, přestanou komunikovat, píše deník Právo.
Spotřebitele chrání před nepoctivými zprostředkovateli energií pouze Deklarace na ochranu spotřebitele 2.0. Jenže k ní se nezavázaly zdaleka všechny společnosti na trhu.
Nový zámek od bytu za necelých pět tisíc korun. Běžná cena je přitom třeba třetinová. Právě takové nabídky se v Česku opět objevují. Podomní prodejci sází hlavně na seniory.
Stát nesleduje počty bezpříznakových pacientů s koronavirem, píše Deník N. A Mf Dnes pak varuje před podvodníky nabízející na internetu falešné poukazy na nákupy. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Na přípravky nabízejí slevu v případě zodpovězení několika otázek. Dotazovaní jsou také zařazeni do slosování o zájezd do Piešťan. Podle ředitele ústavu Březovského se ale jedná o podvod.
Život se seniorům ze dne na den změnil - navíc kvůli vysokému věku a dalším nemocem jsou nejrizikovější skupinou, která se může nakazit onemocněním covid-19.
Tým z Českého vysokého učení technického vyvíjí plicní ventilátor na koronavirus, šmejdi stále ohrožují seniory a Mladá fronta radí, jak uspět na pohovoru.
V pátek se v médiích dočtete, že Úřad pro dohled na hospodařením politických stran našel pochybení v kampani hnutí SPD i dalších sněmovních stran. Podle kontrolorů má jít o pouhou nedbalost.
V českém tisku se ve čtvrtek píše také o ochraně úrodné půdy, osudu ojetých trolejbusů, které končí v postsovětských republikách, nebo o výstavbě velkých slunečních elektráren.
Firma se navíc přitom v červnu letošního roku připojila k Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. Zavázala se tak k poctivému chování při získávání zákazníků.
„Každý má svoje hnízdo. Dokonce i jednotlivé země. My máme Čapí a Němci měli (mají) Orlí…“ Jeho úterní příspěvek na facebooku vzbudil kritiku. Server iROZHLAS.cz se ho proto zeptal, jak to myslel.