Na Slovensku podle agentury Bloomberg Komisi nejvíc vadí zrušení finanční prokuratury a změna v trestním zákoníku, kde došlo ke zmírnění trestu za drobné krádeže, nově jsou jen přestupkem.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Jestli chcete vyhrát volby, musíte lidi přesvědčit, ne označit za nepřítele,“ říká bývalý ministr financí a viceguvernér Evropské národní banky Ivan Pilip.
Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.
Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že po červnových volbách do Evropského parlamentu Směr dostal návrh, zda se do Strany evropských socialistů nechce vrátit.
Šéf končícího útvaru slovenské prokuratury Daniel Lipšic a několik dalších žalobců z tohoto úřadu již nebudou dohlížet na vyšetřování nových závažných kriminálních případů.
Za určitých okolností by premiéru Robertu Ficovi mohli vyhovovat oba. Petera Pellegriniho už přitom dopředu úkoluje a počítá, že mu půjde na ruku, Ivan Korčok by pro něj zase mohl být vítaným terčem.
Hlavním tématem protestů je spor o změny trestní politiky státu a zrušení speciální prokuratury a snižování trestů za korupci. Demonstrace proběhly přesně 100 dní po nástupu Fica k moci.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica po kritice evropských institucí a stanovisku slovenské generální prokuratury změní vládní návrh novely trestního zákoníku.
Slovenská vláda schválila novelu, která má k 15. lednu zrušit Úřad speciální prokuratury. Ten dohlížel mimo jiné i na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018.
Úrad špeciálnej prokuratury dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Smer.
Premiér Fico (Smer) obstarává zahraničí, agresivní převzetí moci je vidět u mladých „ostrých hochů“: ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) a ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS).
Odborníci na boj s ruskými dezinformacemi tvrdí, že se od nástupu nové vlády nemohou věnovat své práci a jsou ponechaní v nejistotě, jak budou moct v práci pokračovat.
„Pomsta vyšetřovatelům závažných korupčních kauz a vedení policie byla jeden z hlavních předvolebních bodů koaličních stran. Ty tak vlastně naplňují sliby svým voličům,“ vysvětluje Peter Bárdy.
Ministr vnitra Šutaj Eštok uvedl, že je velkým fanouškem Evropské unie, protože problémy nelegální migrace se musí řešit na evropské úrovni. Jenže hrozí, že Slovensko bude unijní řešení blokovat.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenuje novou vládu ve středu odpoledne. Novým premiérem bude Robert Fico, jehož strana Smer-sociální demokracie vyhrála zářijové předčasné parlamentní volby.
„Nepochybuji o tom, že nová vláda Roberta Fica získá důvěru. Ale relativně těsná většina čtyř hlasů není mnoho a může se velice rychle zmenšit,“ odhaduje politolog Lubomír Kopeček.
Rodící se slovenská vláda může mít ministra životního prostředí nevěřícího na změnu klimatu, v čele resortu vnitra politika útočícího na vyšetřovatele nebo neobsazený post ministra zahraničí.
Mezi slovenskými politiky je podle ministra populární svádět problémy na Brusel „Je to zdánlivě jednodušší cesta. Odvede pozornost, ale v konečném důsledku to rozkládá Unii a její fungování,“ uvádí.
„Po útoku se zvedla velká vlna solidarity a podpory, nestalo se ale vůbec nic,“ říká právnička, lidskoprávní aktivistka a poslankyně Progresivného Slovenska Lucia Plaváková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal dříve Fico.
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
Všechny politické strany, které kdy vstoupily do vlády Smeru, za svou účast na řízení státu draze zaplatily. Politický predátor Robert Fico jim totiž vysál voliče nebo se vnitřně zcela rozložily.
Robert Fico vyhrál se svou stranou Smer slovenské volby. Komentářů na toto téma se vyrojilo snad víc, než kdyby šlo o složení české sněmovny a vlády. Není to překvapivé.
„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
Strana Hlas-sociální demokracie, která skončila třetí ve slovenských volbách, si vyžaduje silné zastoupení ve vládě. Její předseda Pellegrini uvedl, že vytvoření kolice potrvá déle než dva týdny.