V Česku se stále nedaří zajistit rovné podmínky pro ženy a muže. Přetrvává malé zastoupení žen v politice, v průměru pětinový rozdíl v odměňování či nízká zaměstnanost matek malých dětí.
Česko zaostává za západními státy a propast se mu nedaří zmenšit. Tempo ekonomického růstu nestačí na to, aby se ČR vyspělým zemím přiblížila. Vyplývá to z výroční zprávy Social Watch.
V Česku se s koncem ekonomické krize a díky některým krokům vlády zlepšila sociální situace nejchudších skupin obyvatelstva. Zesílilo ale napětí ve společnosti, i kvůli projevům antiislamismu a odporu proti přílivu migrantů. Vyplývá to z výroční zprávy koalice neziskových organizací, která působí v rámci mezinárodní sítě Social Watch.
Tuzemská ekonomika se dál propadá. Podle Českého statistického úřadu klesla ve druhém čtvrtletí o dvě desetiny procenta, stejně jako hospodářství eurozóny a celé sedmadvacítky. Podle dnes uveřejněné zprávy koalice Social Watch nese velkou zodpovědnost za současný stav koaliční kabinet.
Nezaměstnanost na deseti procentech, protirodinná politika vlády, špatné postavení žen ve společnosti a další negativní jevy vyčítá vládě koalice Social Watch. V nové zprávě o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost žen v České republice za rok 2011 uvádí nepříliš lichotivá fakta. Proklamuje, že současná vládní politika především negativně ovlivňuje postavení žen v naší společnosti.
Organizace Social Watch vydala zprávu o sociálních dopadech protikrizových opatření a o boji za rovnost pohlaví v České republice. Vládní reformy se podle ní obracejí výlučně proti nejbezbrannějším občanům, naopak ženy jsou v české politice zastoupeny ve větším počtu než dříve.