Evropský blok se v posledních letech pokouší vymezit hranici mezi ochranou autorských práv na jedné a svobodou projevu a přístupu k informacím na druhé straně.
Soud nepřiznal společnosti nárok na povolenky za zhruba 400 milionů korun, o které se soudí s českými úřady. Podle soudu byly povolenky určené na produkci tekutého kovu, který společnost nevyráběla.
Mechanismus umožňující odebrat unijní dotace zemím omezujícím například nezávislost justice je podle advokáta v souladu s právem EU. Varšava a Budapešť tvrdily opak. Stanovisko advokáta není závazné.
Podle středečního verdiktu nižšího unijního soudu Google konkurenční principy porušil tím, že ve svém vyhledávači „výhodněji zobrazoval a umísťoval“ nabídky vlastního obchodního srovnávače.
Soud zdůraznil, že verdikt platí „za současného stavu unijního práva“. To však v nejbližších letech patrně projde proměnou. Evropská unie totiž aktuálně jedná o zvýšení celkové odpovědnosti platforem.
Důvodem žaloby byly hlavně negativní dopady těžby na hraniční regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde českým občanům ubývá spodní voda, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Ve vlámském regionu Belgie platí zákon zakazující porážky zvířat bez omráčení od roku 2017. Několik židovských a muslimských spolků se obrátilo na belgickou justici, která vznesla dotaz k soudu EU.
Evropská komise tvrdila, že americký podnik získal od irského státu mezi roky 2003 až 2014 neoprávněnou pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a proto musí peníze doplatit.
Němci chtěli od motoristů, včetně zahraničních, začít mýtné vybírat od října příštího roku. Německá vláda však narazila se související daňovou úlevou pro německé řidiče.
Česko se u soudu domáhá zrušení směrnice zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a zbytečně omezuje držitele legálních zbraní.