Aktuálně mají ve stanici pět chovných párů sovy pálené, úspěšně odchovaná mláďata vypouštějí do přírody. „Základ úspěchu vypuštění je v tom, aby byli přirozeně vychovaní rodiči,“ popisují chovatelé.
Zatímco zemědělci nevidí na polích hraboše rádi, jejich letošní přemnožení naopak udělalo radost ornitologům. Dostatek potravy totiž přilákal v nezvyklém počtu vzácnou sovu, kalouse pustovku.
Lucie Výborná vyrazila s biologem, ekologem a ornitologem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Ondřejem Sedláčkem do podvečerních brdských lesů nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem.
Marihuana jako taková ptákům vůbec nevadí. Problémem je ale trávení hlodavců, kteří by mohli ohrozit úrodu, jedem na krysy. Ptáci, kteří otrávenou myš ukořistí, se sami otráví a zemřou.
V Indonésii mizí z volné přírody sovy. A je to tak vážné, že ochránci zvířat začínají bít na poplach. Viníkem jsou podle nich knihy a filmy o čaroději Harrym Potterovi.
Řada měst v Moravskoslezském kraji řeší problém s přemnoženými potkany a dalšími hlodavci. Havířovská radnice jim vyhlásila válku. Namísto deratizátorů ale pošle do boje proti přemnoženým škůdcům soví letky. Na vybraných místech rozmístila ptačí budky, ve kterých by se už brzy mohli objevit první puštíci.
Lesníci ze Žďárska nasadili do boje proti přemnoženým hlodavcům místo chemie sovy. Právě ty jsou totiž přirozeným nepřítelem hryzce, kterému se suché počasí tohoto roku líbilo natolik, že se místy přemnožil až trojnásobně. Ohrožuje přitom mladé buky.
K nejnavštěvovanějším místům Národního parku Šumava patří soví voliéry v Borových Ladech. Areál otevřela správa parku loni v květnu. Přístupný byl do konce září a za tu dobu se na zvířata přišlo podívat přes 53 tisíc lidí. Letos je návštěvnost ještě vyšší.
Malá sova s velkýma moudrýma očima, to je puštík obecný. Jednoho nedávno zachránili ve Vlašimi. Sova byla vyhladovělá natolik, že ani nemohla létat. Dnes už je opět na svobodě, vypuštění proběhlo nedaleko Nebřenického zámku.
Letošní námluvy sov jsou v plném proudu. Tito vzácní noční ptáci takzvaně houkají každoročně na konci zimy a mezi prvními přivádějí na svět svá mláďata.
Místo notoricky známých holubic nastupují sovy míru. I tak by se dal shrnout unikátní blízkovýchodní projekt, na který dala sto tisíc korun také Česká republika. V Izraeli, Jordánsku a v Palestině odborníci rozšiřují sovy pálené. Ty pak ekologicky likvidují škodlivé hlodavce, a ještě pomáhají ke spolupráci mezi znepřátelenými národy.