„To logo je taková slovní hříčka. Včela se norsky řekne [humle] a totéž slovo v norštině znamená taky chmel. Ale do piva žádné včely nepřidáváme,“ vtipkuje jedna ze zaměstnankyň.
Do belgického městečka s třiceti obyvateli vyrazí ke konci roku vlna turistů za vánočními trhy a atrakcemi. Návštěvníci mohou ochutnat ardenské speciality včetně místního piva a valonského likéru.
Střední škola gastronomie v Lomnici nad Popelkou na Semilsku se stala rájem gurmánů. Nabízela regionální speciality nejen z Libereckého, ale i z Olomouckého, Karlovarského nebo Zlínského kraje. Návštěvníci tak měli možnost ochutnat například krkonošskou cibulačku, znojemskou pečeni s karlovarským knedlíkem nebo olomoucké syrečky s lepenicí.
Dalmácký pršut je vyhlášenou delikatesou, ale Chorvatsko ho před svým vstupem do Evropské unie nestihne zaregistrovat jako regionální specialitu. Mistři v dalmáckých konobách však o kvalitě své sušené šunky nepochybují.
Skandál s nedeklarovanou koninou v masných výrobcích pokračuje stažením mletého masa švýcarské firmy Nestlé z italských a španělských pultů. Aféra vyvolala u Evropanů odpor, koňské maso přitom v řadě zemí, i těch evropských, patří mezi lahůdky.
Špíz z krokodýla, bifteky z alpaky, džusy z kaktusů a stovky dalších kulinářských specialit doslova ze všech koutů světa nabízí návštěvníkům největší zemědělský a potravinářský veletrh světa. Ročně na Grüne Woche (Zelený týden) v Berlíně zavítá kolem 400 tisíc lidí. Prezentovat se letos neváhalo 67 zemí světa. Tradičně nechybí ani Česká republika.