V reakci na varšavské povstání říšský vůdce Adolf Hitler vydal rozkaz, podle kterého měli být všichni obyvatelé města povražděni a město srovnané se zemí.
Ceremoniál se konal přímo na místě, kde před 80 lety stál takzvaný cikánský tábor B II e. Ti, kteří se dožili srpna roku 1944, o své životy nakonec přišli v plynové komoře.
Německá fotbalová reprezentace navíc nedávno oznámila, že s německou značkou Adidas ukončuje dlouholetou spolupráci a výbavu mu nově bude dodávat americký Nike.
Rota Yaroslava Hunku ocenil jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu“.
Před 75 lety se odehrála na jedné venkovské tancovačce z pohledu velkých dějin zdánlivě nepodstatná věc. Zcela zásadní se však stala pro dvacetiletou dívku Libuši Mariánovou.
„Oblečení na jevišti by mohlo být použito k oslavě nebo ospravedlnění nacistické nadvlády, a tím k narušení veřejného klidu,“ řekl agentuře AFP hlavní vyšetřovatel.
Kvůli významu rozhlasu se stala budova na pražských Vinohradech terčem útoku jednotek SS. Bránili ji sami pracovníci rozhlasu, povstalci i četníci. V bojích padlo 170 lidí.
Před 78 lety vraždil nacista Kurt Werner Tutter v Ploštině a Prlově. Předtím zabíjel na Slovensku, na svědomí má devadesát lidí. Nakonec dožil v Západním Německu, o jeho minulosti se nevědělo.
„Výroky stěžovatele směřovaly proti ‚řadovým úředníkům‘ městského úřadu, od nichž nelze legitimně požadovat, aby snášeli stejnou míru přípustné kritiky jako politicky činné osoby,“ stojí v usnesení.
Že se nejednalo o nějakou malou šarvátku, dokládá zapojení útvarů tří ukrajinských frontů sovětské armády, partyzánů a nepřímo také jednotky amerického XII. sboru ve směru od Čimelic.
O kanadské občanství svádí právní bitvu od roku 1995, kdy mu je Kanada poprvé odebrala kvůli tomu, že při příchodu do země v roce 1954 lhal o své minulosti.
V pořadu TVP se řešila aktuální krize kolem konfliktu v Kerčském průlivu. Ta je i tématem dvoudenní cesty šéfa polské diplomacie Jacka Czaputowicze do Kyjeva, která začala v pátek.
Už během druhé světové války bylo zřejmé, že zločiny proti lidskosti jsou tak hrozivé, že bude zcela zásadní je pojmenovat a také potrestat. Celý tento záměr ale nebyl jednoduchý na provedení.
FOTKY V ČLÁNKU. Přibližně 2000 účastníků války a jejich sympatizantů se v Rize sešlo na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Tato akce vždy vyvolá kritické reakce Ruska a různé protestní protiakce.
Sedmdesát let od konce druhé světové války začal v Německu pravděpodobně poslední proces s bývalým příslušníkem SS. Státní zastupitelství v Hannoveru obvinilo Oskara Gröninga z napomáhání vraždě ve 300 tisících případech. Gröning působil mezi lety 1942 a 1944 ve vyhlazovacím táboře Osvětim.
Soud v německém Hagenu zastavil proces s někdejším členem jednotek SS Sirtem Bruinsem. Ten čelil obvinění, že v roce 1944 zavraždil nizozemského odbojáře. Obžaloba pro něj žádala doživotní trest. Soud ale došel k názoru, že pro Bruinsovo odsouzení není dostatek důkazů.