Podle politologa Samuela Abraháma se bude muset Peter Pellegrini alespoň pokusit být nadstranickým prezidentem a zasypat tak aspoň částečně propast, která vznikla během voleb ve slovenské společnosti.
Před druhým kolem prezidentských voleb panuje vyhrocená nálada. Stejně jako vloni v Česku, i nyní na Slovensku se snaží jeden z kandidátů vykreslit druhého jako válečného štváče.
Vítěz prvního kola prezidentských voleb na Slovensku Ivan Korčok se vymkl průzkumům, když zvítězil s výraznějším rozdílem, než mu předpovídaly. Klíčovou roli by nyní mohli sehrát Harabinovi voliči.
Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole nejtěsnější souboj o křeslo hlavy státu od roku 1999, píše slovenský tisk. Nadcházející bitvu Radiožurnálu v rozhovoru popsal slovenský politolog Pavol Struhár.
Ivan Korčok zvítězil v prvním kole o 5,5 procentního bodu nad Peterem Pellegrinim, který označil výsledek za „obrovský úspěch“ a věří si, že dokáže získat větší část voličů od neúspěšných kandidátů.
Na třetím místě za nimi skončil Harabin s téměř 12 procenty. Volební účast byla přibližně 52 procent, tedy vyšší než v prvním kole prezidentských voleb před pěti lety. Tehdy dosáhla 48,74 procenta.
„Pozval bych lídry Ruska, Běloruska a Ukrajiny na prodloužený víkend na Slovensko a určitě bychom dospěli k mírové dohodě. Vyslechli bychom je a dohodli bychom se,“ pronesl kandidát Štefan Harabin.
Harabin v pondělí tvrdil, že „nastupuje superglobální velmoc Ruská federace“, a pokud by Rusko zaručilo neutralitu Slovenska, měla by tato středoevropská země zajištěnou svou další existenci.
Dva měsíce do voleb je velmi pravděpodobné, že už Slováci znají finálovou dvojici. Průzkumy jasně ukazují vysokou podporu Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka, a naopak mizivé šance zbytku uchazečů.
Matovič na tiskové konferenci uvedl, že chce „krýt záda demokratickému kandidátovi“, který se dostane do druhého kola. Nemyslí si ale, že on sám by měl šanci na postup.
Zájemci o úřad slovenského prezidenta mají poslední den na registraci. Do půlnoci musí odevzdat podpisy buď patnácti poslanců, nebo patnácti tisíc občanů. První kolo voleb se bude konat 23. března.
Šéf SNS Andrej Danko po dopravní nehodě, od které ujel, v neděli potvrdil, že půjde do prezidentských voleb. Ohledně nehody začne trestní stíhání a opozice jej chce odvolat z vedení parlamentu.
iROZHLAS.cz přináší přehled pravděpodobných kandidátů, z nichž někteří už své úmysly potvrdili, jiní váhají nebo zatím mlží. Jaká je jejich podpora, je zatím nejasné.
„Lidsky ji chápu, ale je zklamáním, že ani jednu ze svých cest nedotáhla do konce,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus slovenský politik, exposlanec František Mikloško (za KDH).
Zatímco český premiér Andrej Babiš (ANO) zůstává nadále obviněný kvůli dotacím na Čapí hnízdo, tak slovenský expremiér Robert Fico (SMER) má na krku obvinění z podněcování rasové nenávisti.
Vladimír Mečiar, kontroverzní premiér, kterému je dnes 77 let, stál u zrodu samostatného Slovenska, ale zároveň ho autoritativním způsobem vládnutí tenkrát přivedl do mezinárodní izolace.
Antisystémoví kandidáti na slovenského prezidenta Marian Kotleba a Štefan Harabin získali v prvním kole dohromady skoro 25 procent. O hlasy jejich voličů teď usiluje Čaputová a Šefčovič.
„Vzhledem k tomu, že už první kolo voleb nebylo realizované zákonným a ústavním způsobem, podávám k prezidentským volbám ústavní stížnost,“ uvedl ve videu na svém YouTube kanálu Harabin.
Kde má nejvyšší podporu extremista Marian Kotleba, a kde kontroverzní soudce Štefan Harabin? Přinášíme přehledné mapy výsledků prvního kola slovenských prezidentských voleb.
Pětačtyřicetiletá právnička Zuzana Čaputová potvrdila roli favoritky prvního kola prezidentských voleb na Slovensku. Hlas jí dalo 40 procent těch, kteří v sobotu přišli do volebních místností.
Ten, kdo vyhraje slovenské prezidentské volby, má jistotu, že se s Robertem Ficem ještě setká. I v jeho pozici může sehrát nějakou roli - ať už bude kandidovat na ústavního soudce, nebo nebude.
Intonace Štefana Harabina je nepředvídatelná, člověk nikdy neví, kdy zvýší jinak hluboký klidný hlas a zakřičí, aby zdůraznil vážnost toho, co říká. Více v reportáži Radiožurnálu.
První kolo prezidentských voleb se na Slovensku uskuteční v sobotu 16. března. V případě, že žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude 30. března druhé kolo.
Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová v debatě řekla, že se zasazuje o proevropskou a proatlantickou orientaci země.