Přehled sobotního tisku: Čechům chybí na cestách endiaron, Krušné hory otevřely novou Mikulášskou štolu a nemocnice na Rokycansku se potácí s hackerským útokem.
Starou důlní štolu připomíná hlavní chodba budovy Podkrušnohorského technického muzea, které sídlí v Kopistech u Mostu. Novou expozici, kterou teď pracovníci muzea dokončili, uvidí návštěvníci poprvé v březnu, kdy začíná sezóna.
Hornicko-historický spolek pod Ralskem bude otevírat veřejnosti štolu Schachtstein v Hamru na Jezeře na Českolipsku. I když se traduje, že se tam těžilo stříbro, není to pravda. Už před 250 lety se tu povrchově těžila jen železná ruda. I tak je to na Českolipsku ojedinělá důlní památka, o které často neví ani tamní obyvatelé, přestože kolem projíždí na kole.
Testy průmyslových trhavin, simulace požárů a výzkumy bezpečnosti důlních chodeb. To vše se děje pod malebným Štramberkem. Tamní skály totiž ukrývají tři dlouhé chodby, které slouží jako pokusné pracoviště ostravské Zkušební laboratoře hořlavosti a protivýbuchových ochran. Do unikátních štol může dnes od devíti do patnácti hodin nahlédnout veřejnost.
Zajímavým lákadlem pro turisty by se v Plzeňském kraji mohly stát historické doly a šachty, V regionu jich zůstaly stovky po těžbě uhlí, stříbra a dalších kovů. Některá důlní díla pocházejí ze 16. století, jiná jsou mladší, ale neméně zajímavá.
V Jablonci nad Nisou dnes slavnostně dokončí ražbu protipovodňové štoly, která rostla několik měsíců v okolí přehrady Mšeno a občany Jablonce má ochránit před případnými povodněmi. Štola je napojená na Lužickou Nisu. Někteří obyvatelé i odborníci považují stavbu za předraženou a tvrdí, že pravděpodobnost záplav v padesátitisícovém Jablonci je nízká. Podle Povodí Labe je ale tunel potřebný.