Evropské země začínají postupně otevírat své hranice, kolem cest do zahraničí však stále panuje hodně nejasností. Kam se letos bude jezdit na dovolenou a s jakými omezeními je třeba počítat?
Na ombudsmana se podle mluvčí v posledních dnech obracejí lidé, kteří před únorem 2020 uzavřeli s cestovními kancelářemi smlouvy na zájezd s odletem v letních měsících.
Ve středečním přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál, se například dočtete o práci českých expertů ve speciálních laboratořích, kde zkoumají, jak zbrzdit koronavirus. Tématu se věnuje Deník N.
Pokud v místě pobytu nebo v jeho bezprostředním okolí nastanou mimořádné okolnosti, které mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu, je zrušení zájezdu ze zákona bezplatné.
První turisté chtějí žalovat cestovní kanceláře za zkaženou dovolenou. Lidé, kteří zrušili pobyt v Tunisku, ale podle Asociace cestovních kanceláří nemají nárok na náhradu škody. Teroristické útoky a zhoršenou bezpečnostní situaci v zemi nemohly agentury předpokládat. Po klientech tak mohou chtít i storno poplatky za zrušení zájezdu.
Lidé postižení velkou vodou řeší například také to, že si zakoupili zájezd, na který teď ale nemohou odjet. Přestože cestovní kanceláře zatím tyto případy ve velkém měřítku nezaznamenaly, jsou většinou připraveny vyjít svým klientům vstříc a postupovat podobně jako při povodních v roce 2002.
Kvůli nepokojům v Řecku zatím Češi své letní dovolené neruší. Zájem o rezervace zájezdů do Řecka nijak výrazně neklesá. Potvrzují to cestovní kanceláře, které ale registrují za minulé týdny mírné opadnutí zájmu obecně o všechny letecké zájezdy, a to hlavně v reakci na několikadenní uzavření vzdušného prostoru kvůli sopečnému popelu z Islandu.