Jediným řešením je napojit se na jihočeskou vodárenskou soustavu. Radnice už má podle starosty Pavla Nováka zpracovaný projekt, ke kterému se připojily další obce.
Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí. O rok později to bylo o tisíc méně a loni to bylo zhruba 6 tisíc lidí, tedy o 1 500 studní méně než v roce předchozím.
Hladoví či unavení žáci dosahují horších výsledků v testech čtenářské gramotnosti. V centru Prahy se staví bytový dům načerno. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
V Česku jsou stále desítky míst, kde lidé mají po tropickém létu a suchu problém s vodou ve studních. Ty buď vyschly, nebo kvalita vody v nich je špatná. Řada lidí, hlavně na vesnicích, se proto musí spoléhat na cisterny. Záchranu tak vidí v nových vrtech a některé úřady hlásí až dvojnásobný počet žádostí.
Archeologové na Pardubicku mají žně. U Stéblové objevili pozůstatky středověké vesnice z 15. století. Odhalil je záchranný výzkum při výstavbě mimoúrovňové křižovatky. Nejcennějším nálezem jsou zachovalé studny s kamennými konstrukcemi a výdřevou.
V Lindavě na Českolipsku už nemusí mít strach o pitnou vodu. Pro tamní obyvatele je zatím jediným zdrojem pitné vody ta, kterou si čerpají z vlastních studní. Ty ale pravidelně při povodních nebo jarním tání a rozvodnění potoka zaplaví splašky z vyplavených septiků. Situace se změní během několika týdnů, kdy se obyvatelé Lindavy začnou připojovat na nový vodovod.
Na Haiti dnes odjíždí vrtařská mise z Moravy. V nejchudší zemi západní polokoule ji čeká nelehký úkol - budovat studny bez geologických map, bez možnosti servisu nebo nákupu náhradních dílů pro vrtařské stroje, v náročných klimatických podmínkách, v místech, kde neexistují mosty přes řeky, a často dokonce ani silnice.
Těžit štěrkopísek chce soukromá firma mezi obcemi Pertoltice pod Ralskem a Bohatice na Českolipsku. Pertoltice s těžbou problém nemají, přestože by pískovna měla být v katastru obce. Bojí se jí ale obyvatelé Bohatic, na jejichž hranici by těžba měla končit. Největší strach mají o vodu.
Krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy zdarma vyšetří vzorky vody ze studní. Na bezplatný laboratorní rozbor ale mají nárok pouze majitelé studní zasažených povodní, pro které je studna jediným zdrojem pitné vody.
Hygienici varují před vodou ze studní, které mohla znečistit povodeň. Dnes chce ministerstvo zdravotnictví říct, jak lidem pomůže při sanaci. Teprve po vyčištění je potřeba udělat rozbor vody a potvrdit její nezávadnost. Jinak hrozí infekce, třeba úplavice nebo žloutenka.