„V současné době se odhaduje, že denní ztráty jsou až 200 miliard korun. Pokud to bude opravdu trvat pouze jeden až dva dny, tak bychom to neměli jako koncoví uživatelé nijak pocítit,“ shrnul Kolařík.
Egyptská společnost provozující Suezský průplav popřela, že by dvě íránské válečné lodě už Suezem propluly, jak o tom původně informovala íránská televize Al Alam. Dvojice plavidel by tak k jižní části kanálu měla podle dostupných informací dorazit během dnešního odpoledne a překonat ho zítra.
Protivládní protesty v Egyptě vůbec poprvé zasáhly také Suezský průplav. Za lepší sociální a platové podmínky tam začalo stávkovat na šest tisíc dělníků. Zatím se jedná o velmi poklidný protest a podle egyptských činitelů nijak nezasahuje do provozu strategického průplavu.
Politické nepokoje v Egyptě pořádně mávají světovými trhy. Cena ropy už dosáhla dvouletého maxima 100 dolarů za barel. Kvůli chaosu v zemi je teď ostře sledovaný i strategický Suezský průplav. Tím ročně proplouvají desetitisíce obchodních lodí.
Nervozita na globálních trzích kvůli nepokojům v Egyptě narůstá. Většina asijských akciových indexů dnes po ránu odepsala zhruba procento, čímž navázala na páteční ztráty Wall Streetu. Ten týden skončil nejvýraznějším propadem za posledního půl roku. Naopak cena ropy po pátečním skokovém zdražení i nadále roste.
Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii a držitel Nobelovy ceny Muhammad Baradej se připojil k modlitbám v káhirské mešitě. Poté, co si chtěl promluvit s demonstranty, jej policie zadržela. Nyní se Baradej nachází v domácím vězení.
Egyptské protivládní nepokoje pokračují již čtvrtý den, odpoledne se očekávají velké protesty. Jak telefonoval z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, v ulicích již v noci hlídkovaly tisíce policistů, ale žádný incident se nekonal. Protestovalo se v Suezu na východě země.
V suezské loděnici se chystá český, ale i světový unikát. Bude spuštěna na moře replika lodě, kterou v 17. století vlastnil český obchodník a největší dovozce tabáku, který musel odejít po bitvě na Bílé hoře do ciziny, Augustin Heřman ze Mšena u Mělníka.
140 let a jeden den, přesně tak dlouho už funguje Suezský průplav v Egyptě. Lodím tak výrazně zkracuje cestu z Asie do Evropy, a to o téměř devět tisíc kilometrů.