Nasadit čelovku, běžecké boty a úsměv, protože spíš než o závod jde na Nočním běhu pro Světlušku hlavně o dobrou věc. Ve čtvrtek se sešlo v pražské Stromovce skoro 4500 tisíce lidí.
Oceněnou Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si zájemci mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech.
„Je to zase o něco větší částka, kterou dárci Světlušce letos poslali, než v loňském roce. A my moc děkujeme za tento empatický přístup našich dárců,“ vzkázala šéfka nadačního fondu Drastichová.
„Důležité je, aby zrakově postižené dítě zažívalo odmalička spontánní pohyb,“ říká zakladatelka neziskové organizace Rozhledna a lektorka zrakově postižených Pavla Kovaříková.
Budova Českého rozhlasu byla pro letošní přímý přenos zvolena záměrně, aby bylo možné se symbolicky ohlédnout za 20 lety úspěšného fungování Světlušky a přiblížit pravou rozhlasovou atmosféru.
Kateřina má malého syna a alespoň jednou týdně jí přichází pomoci kamarádka Jana. Kontroluje třeba, jak chlapec tvoří a jestli jsou drobná zranění tak povrchová, jak se to Kateřina zdá pohmatu.
Organizace Okamžik koordinuje kolem 150 dobrovolníků, kteří ročně pomůžou zhruba stejnému počtu klientů, ať už při trávení volného času, nebo při praktických věcech, jako návštěva lékaře nebo úřadu.
Koncert odvysílají živě Radiožurnál a ČT1 ve 21.20. Během koncertu bude možné podpořit Světlušku odesláním dárcovské SMS, přispět online přes web svitimstale.cz nebo prostřednictvím QR platby.
Za Kavárnou Potmě stojí Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. A má ještě jeden důležitý cíl – nabídnout lidem se zrakovým postižením smysluplnou pracovní příležitost.
Mexičtí vědci pojmenovali nový druh světlušky po oscarovém režisérovi Guillermu del Torovi. Entomologové z mexické z univerzity tak chtěli vzdát hold svému krajanovi, který má vášeň pro hmyz.
Celý koncert vysílala od 21.15 Česká televize, Radiožurnál i server iROZHLAS.cz. Večerem provázela dvojice Veronika Khek Kubařová a Karel „Kovy“ Kovář.
Říká se jim svatojánské mušky a že světlušky nesvítí pomocí lucerniček, je všem asi jasné. Na otázku, jak dokážou vydávat světlo, by ale uměl odpovědět málokdo.
Plzeňského Nočního běhu pro Světlušku se podle Radiožurnálu zúčastnilo asi 300 běžců. Výtěžek ze startovného v plné výši poputuje do Nadačního fondu Českého rozhlasu na konto Světlušky.
Benefiční koncert Světlo pro Světlušku letos inspirovalo motto To bude jízda. Během sobotního večera vystoupilo sedm interpretů v duetech s nevidomými a slabozrakými zpěváky a hudebníky.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
Tradiční hudební schéma sice bylo kvůli koronaviru kratší v minutách, ale o to bohatší v žánrech. A písničkář Pokáč dokonce v premiéře představil písničku, kterou složil přímo pro Světlušku.
Světluška spustila novou sbírku Posviť Světlušce. Dárcům děkuje novými online projekty. Stále akce jako Noční běh pro Světlušku nebo Kavárna POTMĚ se zatím přesouvají na podzim.
Radiožurnál odvysílal pro nevidomé speciální komentář například z basketbalu, hokeje nebo fotbalové kvalifikace na Euro mezi Českem a Anglií. Z celé akce vytvořil Radiožurnál vítězný spot.
Na večerní fotbalový zápas se přijde kromě Riga podívat i dalších několik desítek nevidomých a slabozrakých. Ve sluchátkách uslyší komentátory Radiožurnálu se speciálním komentářem pro nevidící.
Kvalifikační fotbalový zápas mezi Českem a Anglií o účast na mistrovství Evropy budou sledovat i nevidomí fanoušci. Utkání bude doprovázet speciální komentář pro nevidomé a slabozraké.
Pozvání Světlušky na pódium do Pražské křižovatky letos přijali Chinaski, Lenka Filipová, Miro Žbirka, David Koller, Xindl X a Jananas, Tereza Černochová a Jakub Ondra.