Stažení vojáků ze strategického města Syrta nařídila vláda premiéra Fáize Sarrádže, kterou uznává OSN. Ukončení bojů následně podpořil i východolibyjský parlament, který vládu neuznává.
Po více než půlročních bojích dobyly libyjské milice město Syrta, které ovládal takzvaný Islámský stát. Ten tak už v zemi nemá vlastní území a bude tak muset fungovat jako partyzánská organizace.
Trvalo to téměř šest měsíců, ale boje o město Syrta, hlavní baštu takzvaného Islámského státu v severní Africe, jsou téměř u konce. V několika budovách se ještě brání zbytky džihádistů, ale libyjské jednotky už mají pod kontrolou všechny čtvrti města.
Velké ztráty zaznamenaly libyjské milice v bojích proti džihádistům z takzvaného Islámského státu. Při dobývání Syrty ztratily jen v neděli přes třicet bojovníků. Boje jsou s postupem libyjských sil do centra města stále tvrdší. Syrta je hlavním centrem Islámského státu v severní Africe.
Spojené státy na žádost libyjské vlády a se schválením amerického prezidenta Baracka Obamy začaly v pondělí s leteckými útoky na radikály takzvaného Islámského státu v libyjské Syrtě. V oficiálním prohlášení to oznámil Pentagon. Podle nové libyjské vlády podporované OSN jí tyto útoky umožní rozhodující strategický pokrok.
Libyjské milice obkličují bojovníky radikální organizace Islámský stát ve městě Syrta. K baště džihádistů se přiblížili na patnáct kilometrů a kontrolují přístup od západu a jihu. Islámský stát má v Libyi několik tisíc bojovníků, kteří dobyli Syrtu loni v srpnu.
Arabské jaro vypuklo v Tunisku a rychle se rozšířilo do Egypta a Libye - právě posledně jmenovaná byla asi nejzvláštnější diktaturou světa. Plukovník Muammar Kaddáfí se zmocnil vlády pučem v roce 1969. Zakázal politické strany, zrušil kina i divadla.
|Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Hromádka, ČRo 1 - Radiožurnál|Zprávy ze světa
Muammar Kaddáfí je s největší pravděpodobností mrtvý. Jeho smrt oznámil vůdce povstalců v Tripolisu Abdal Hakím Beldadž a také ministr informací Mahmúd Shammam. Podle libyjských povstalců, kteří dnes dobyli poslední baštu Kaddáfího stoupenců město Syrta, podlehl svržený vůdce vážným zraněním. Fotografie zakrváceného obličeje bývalého diktátora odvysílaly některé televize.
Vojska libyjské přechodné rady dobyla město Syrta. Povstalci oznámili, že se jim dnes dopoledne podařilo zlikvidovat poslední ohniska odporu v rodném městě svrženého diktátora Muammara Kaddáfího.
Síly prozatímní vlády v Libyi stále bojují o dvě strategicky významná města – Baní Valíd a Syrtu, rodiště svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Národní rada tvrdí, že povstalci už ovládají asi 60 procent Baní Valídu, BBC je opatrnější, říká, že postup vládních sil v Baní Valídu zatím není tak docela jasný. Město leží asi 170 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu. O Syrtu na severu země se bojuje už několik týdnů. Vládní vojáci jsou přesvědčeni, že vítězství je už jen otázkou času.
Jednotky libyjské Přechodné národní rady už třetím dnem dobývají Syrtu. Povstalecké síly oznámily, že mají pod kontrolou konferenční středisko a budovu univerzity, tedy dva hlavní body odporu Kaddáfího příznivců. Včera také obsadily silnici, která umožňuje hlavní přístup na jih města.
V severolibyjské Syrtě, jedné z posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího, pokračují intenzivní střety mezi jeho stoupenci a silami prozatímní vlády. Syrská televize mezitím odvysílala další audionahrávku Muammara Kaddáfího. Svržený vůdce vyzval Libyjce k masivnímu odporu proti novému libyjskému vedení. Zároveň varoval před podobným osudem představitele rozvojových zemí, které uznaly libyjskou Přechodnou národní radu. Kde se Kaddáfí zdržuje stále není jasné, spekuluje se právě o Syrtě.