Filipínská meteorologická služba v sobotu vydala varování před „významnými až vážnými nárazy větru“ a „život ohrožujícím“ bouřlivým přílivem. Tajfun Man-yi by podle ní mohl mít katastrofické následky.
Filipíny každoročně zasáhne přibližně 20 velkých bouří, v regionu se tvoří blíže u pobřeží, rychleji sílí a pohybují se déle nad pevninou v důsledku klimatických změn, uvádí nedávná studie.
Na severovýchodě Filipín v pondělí udeřil tajfun Toraji. V jeho důsledku byli evakuováni obyvatelé a uzavřeny přístavy. Jedná se o čtvrtou bouři nad filipínskou pevninou za necelý měsíc.
Tchajwanští záchranáři dopravili do bezpečí dvojici českých turistů. S oběma Čechy se úřady už ve čtvrtek spojily. Tajfun si na Tchaj-wanu vyžádal dva mrtvé, dalších 515 lidí bylo zraněno.
Čeští turisté se podle úřadů pravděpodobně vydali na pěší túru do soutěsky Taroko v okrese Chua-lien. Úřady se je stále snaží zkontaktovat, zatímco jejich mobilní telefony zůstávají nedostupné.
Na čínské město Šanghaj, kde žije odhadem 25 milionů lidí, udeřil v pondělí kolem 1.30 SELČ tajfun Bebinca s větrem o rychlosti 151 kilometrů za hodinu.
Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu stoupl na 197, dalších 128 lidí se pohřešuje a okolo 800 lidí utrpělo zranění, uvádí tiskové agentury s odvoláním na vládní agenturu pro zvládání katastrof.
Počet zraněných přesáhl podle posledních informací 700. Dalších nejméně 59 lidí zůstává pohřešovaných. Podle meteorologů byl tajfun Yagi nejsilnější bouří, jaká se letos v Asii vyskytla.
Bilance obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu narostla na 59, zraněných jsou stovky. Jde o nejsilnější asijskou bouři letoška. Kromě větru ničivě působí sesuvy půdy a záplavy.
Tajfun Yagi, který vietnamští představitelé označili za jednu z nejsilnějších bouří, které region zasáhly za poslední dekádu, poškodil také životně důležitou zemědělskou půdu.
Supertajfun Yagi dosahuje rychlosti větru až 160 kilometrů v hodině, zatím nejhůře zasažené je vietnamské průmyslové pobřežní centrum a třetí největší město Haiphong s dvěma miliony obyvatel.
Meteorologové varují, že půjde o nejsilnější bouři, jaká Asii v letošním roce zasáhla, a zatím druhý nejsilnější cyklón roku 2024 – silnější byl jen hurikán páté kategorie Beryl
Šanšan ve čtvrtek ráno zasáhl ostrov Kjúšú v jižním Japonsku jako silný tajfun. Postupně zeslábl na tropickou bouři, ale příliš se neposunul a v pátek ráno zůstává u severovýchodního pobřeží.
Bouři provází vítr o maximální rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu. Haikui se teď posunuje jihozápadním směrem k další čínské provincii Kuang-tung. Podle odhadů meteorologů bude bouře dál slábnout.
V neděli zasáhl jihovýchodní Asii tajfun Haikui. Ačkoli je podstatně slabší než sobotní Saola, narušil provoz letecké i lodní dopravy a způsobil výpadky elektřiny i desítky zranění.
Kvůli silnému tajfunu, který by měl na tichomořské západní pobřeží Japonska dorazit v úterý, nevyjedou i některé rychlovlaky šinkanzen, informovala v pondělí agentura Kjódó.
Ruský Dálný váchod se potýká s masivními záplavami způsobené tajfunem. Protrhla se přehradní hrát, mnoho domácností je bez proudu a poškodil se hraniční přechod s Čínou.
Khanun se pohybuje na sever přes Korejský poloostrov rychlostí zhruba 20 kilometrů za hodinu. Kvůli bouři bylo v úterý z dějiště světového jamboree v Jižní Koreji evakuováno více než 35 000 skautů.
Na evakuaci je nasazeno tisíc autobusů, které mají zhruba skautům z více než 150 zemí světa pomoci dostat se do bezpečí. Mladí skauti se přesunou do osmi měst a provincií.
Na celou českou výpravu na místě dohlíží psycholožka v případě, že by pro někoho situace byla příliš stresující. Zároveň je připravena zasáhnout, pokud by to bylo nutné.
V regionu Ťi-lin, který leží jižně od Chej-lung-ťiangu, úřady vystavěly nouzové tábory pro 12 550 lidí evakuovaných z města Šu-lan, kde podle médií spadlo za poslední tři dny 485 milimetrů srážek.
Podle statistik v Pekingu od soboty do dnešního rána spadlo 744,8 milimetru srážek. Silné srážky způsobily škody na infrastruktuře a výpadky elektrického proudu.