V okrese Puttalam jeden muž zemřel v nemocnici poté, co dav zaútočil na jeho podnik a zlynčoval ho. „Napadli ho bodnými a sečnými zbraněmi v jeho v truhlářské dílně,“ sdělil policista.
Kvůli hádce, která začala na facebooku, byl ve městě Čilav zbit jeden muž a několik desítek lidí házelo kameny na mešity a obchody, které vlastní muslimové.
Podezřelého, kterého úřady identifikovaly jako devětadvacetiletého Rijase A., zadrželi agenti Národní vyšetřovací agentury (NIA), která má potírání terorismu na starosti.
Srílanská vláda tímto opatřením reaguje na nedávné útoky v zemi. Obličej musí být viditelný, aby bylo možné určit totožnost lidí. Zákaz se vztahuje také na burky a nikáby.
Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny Tavhíd Džamáat (NTJ), jíž místní úřady připisují nedělní útoky, při nichž zemřelo nejméně 253 lidí.
Podle předchozích výpočtů zahynulo během nedělních útoků 359 lidí. Více než 500 lidí bylo zraněno. Ministerstvo uvedlo, že většina obětí jsou místní, nachází se mezi nimi ale i desítky cizinců.
Srílanské úřady zadržely v noci na čtvrtek dalších 16 lidí v souvislosti s nedělními teroristickými útoky na kostely a hotely. Počet zatčených tak vzrostl na 76.
K nervózní atmosféře v zemi po víkendových útocích přispěla také čtvrteční dosud nevysvětlená exploze východně od metropole Kolomba, která si nevyžádala žádné oběti.
„Představitelé bezpečnostních složek, kteří dostali zprávu (o útoku) z cizí země, se o ni se mnou nepodělili. Rozhodl jsem se proti nim tvrdě zakročit,“ řekl prezident Maithripala Sisirena.
Podle náměstka srílanského ministra obrany mohly být útoky odvetou za březnový útok ve městě Christchurch. Podle novozélandské premiérky Ardernové ale tamní úřady nemají o souvislosti žádné informace.
„Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se,“ řekl premiér. Podle něj je možné, že šlo o odvetu za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu.
„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k nedělním atentátům v metropoli Kolombu a na dalších místech náměstek ministra obrany.
Strávili jste prodloužený velikonoční víkend offline nebo jste prostě neměli čas sledovat, co se děje v Česku a v zahraničí? Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího.
Organizace podle BBC vznikla odštěpením od radikální islamistické skupiny Srílanský Tavhíd Džamáat. Její představitel Abdul Razik byl v roce 2016 zadržen za podněcování nenávisti vůči buddhistům.
Sedm sebevražedných útočníků v neděli ve třech kostelech a třech hotelech zabilo nejméně 290 lidí a 500 dalších zranilo. Vláda se obětem omluvila, že včas nereagovala na varování.
Velitel národní rozvědky podle mluvčího vlády napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. „Premiér nebyl o těchto zjištěních informován.“
Teroristické útoky, které v neděli cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a při nichž zemřelo nejméně 215 lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války.
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy o útoku za neuvěřitelné. Podobně jako další politici poukázal na to, že se odehrály během křesťanských svátků.
Vláda vyhlásila zákaz vycházení a omezila sociální sítě. Zasažená místa jsou hojně navštěvovaná turisty. Terčem jednoho z útoků byl kostel svatého Antonína v hlavním městě Kolombu.