Pokud se TOP 09, která Válka na ministerstvo vyslala, diví, proč jí klesají preference, mohla by se nad konkrétním významem pojmů, které má ve svém názvu, více zamýšlet.
Zjištění Radiožurnálu: případ Jiřího Syrovátky začali policisté prověřovat před rokem kvůli novým poznatkům, ze kterých plynulo, že na smrt nemocný podnikatel ve skutečnosti sjížděl alpské svahy.
Firma Celio uložila na své skládce u severočeského Litvínova tisíce sudů s hořlavou látkou styren. Podle České inspekce životního prostředí se firma odpadu chtěla zbavit.
Případem se nyní zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. Jiří Syrovátka není jediný, kdo onemocněl před nástupem do vězení. Náhle se rozstonali i Tomáš Pitr, Roman Janoušek či Alexandr Novák.
Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit.
Na jaře se v Praze odehrál miliardový obchod s nemovitostmi. Šlo například o známý palác Blaník (přejmenovaný na Fénix) v samotném centru města, na Václavském náměstí. Ještě před uzavřením obchodu se ale v pozadí tvrdě střetli podnikatelé o akcie firem, které budovy vlastnily. Policie také v této souvislosti prověřovala podezření z přípravy vraždy.
Miliardovému obchodu s pražským Palácem Blaník předcházel příběh, ve kterém nechybělo podezření z přípravy vraždy. Podnikatel Tomáš Pitr při partii o majetek za 2,5 miliardy korun inicioval policejní vyšetřování přípravy vraždy. Dokonce si objednal ke spolupráci hlavy českého polosvěta. Ti nahráli akcionáře pražského Paláce Blaník, přejmenovaného na Fénix, při tom, jak si měl objednat likvidaci svého obchodního oponenta Viktora Bradáče. Reportéři Radiožurnálu získali nahrávku, která měla sloužit jako klíčový důkaz.
Obvodní soud pro Prahu 6 vyhověl žádosti Tomáše Pitra o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Upozornila na to Česká televize. Ve švýcarském a českém vězení už si totiž podnikatel odseděl více než polovinu svého souhrnného čtyřletého trestu, který mu v prosinci uložil pražský vrchní soud za daňové úniky z roku 1994.
Vrchní soud se dnes vrátí k případu podnikatele Tomáše Pitra. Letos v červnu si vyslechl tříletý trest za vyvedení akcií potravinářských firem ze společnosti Agrocredit. Státní zástupce ale požadoval vyšší přísnější postih proti rozsudku se odvolal.
Podnikatel Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden starší daňový delikt trest tří let ve věznici s dozorem. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě, odseděl by si tak jen zbytek trestu. Kvůli dalším údajným daňovým podvodům však Pitra čeká za dva týdny obnovené hlavní líčení v další kauze.
Pražský Vrchní soud dnes v odvolacím jednání rozhodne o obnově procesu podnikatele Tomáše Pitra. Jde o kauzu daňových deliktů z počátku 90. let. Pitr je od začátku dubna ve vazební věznici v Brně, kam ho ze Švýcarska převezla policie.
Tomáš Pitr se vrátí zpět do České republiky. Nejvyšší švýcarský federální soud zamítl jeho odvolání proti vydání. Uprchlý podnikatel, v Česku odsouzený za daňové delikty, je od loňského července ve švýcarské vazbě.