Na definitivní zhodnocení teplárny čekají až na ukončení sezony, což bude na konci května. Mimořádně teplá zima už projevila ve vracení přeplatků záloh ve vyúčtováních za celý kalendářní rok 2023.
„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
Sulík řekl, že Slovensko má v zásobnících uskladněno množství plynu, které odpovídá 49 procentům roční spotřeby země. Podle ministra by země zvládla i případné zastavení dodávek suroviny z Ruska.
I přes zdražování zůstává dřevo nejlevnější variantou vytápění. V případě modelového domu s tepelnou ztrátou 13 kilowatt, jsou roční náklady v porovnání s elektřinou až trojnásobně nižší.
Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.
Plastová okna a plynové karmy jsou postrachem topné sezóny. Na otravu oxidem uhelnatým totiž v Česku ročně zemře až 300 lidí. Příčinou přitom nemusí být jenom porucha zařízení, ale také stavební úpravy bytů a domů.
Majitelé domů a chat si nezřídka teprve s příchodem chladnějšího počasí uvědomují, že je na čase pozvat kominíka na pravidelnou kontrolu. Není to ale snadné. Na začátku topné sezony mají kominíci čekací lhůty i několik týdnů. Vynechat kontrolu nebo si komín vyčistit vlastnoručně přitom představuje velké riziko.
Léto ještě není u konce a Češi se už začínají pomalu připravovat na topnou sezonu. Větší počet objednávek teď mají třeba prodejci palivového dřeva i kominíci. Dobrou zprávou je, že za zemní plyn a elektřinu by letos mohly domácnosti výrazně ušetřit, a to až v řádech tisíců korun.
Lidé, kteří topí dřevem, se předzásobují na topnou sezonu. Za kubík dřeva, pokud si ho nechají přivézt až domů, třeba na Přerovsku zaplatí v průměru patnáct set korun. Ale pokud jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu, může je vyjít díky takzvané samovýrobě i na dvě stovky.
Topná sezona naplno začala, letos s týdenním zpožděním. Palivové dřevo už je podle prodejců na řadě míst vyprodané. Větší zájem hlásí také obchodníci s hnědým uhlím – v některých regionech vzrostly prodeje i dvojnásobně. Nejoblíbenější je ale stále vytápění plynem.
Revizní technici a kominíci mají v těchto dnech napilno. I letos totiž lidé kontroly plynových kotlů, které ohřívají vodu a v zimě vytápí domovy, nechávají na poslední chvíli. Dobrou zprávou ale je, že majitelů nemovitostí, kteří revize nepodceňují, stále přibývá.
Začíná topná sezona a je tedy nejvyšší čas nechat zkontrolovat komíny. Každoročně hasiči řeší skoro tisíc požárů, které vznikly kvůli zaneseným kouřovodům. Lidé by si ale měli dát pozor na falešné kominíky, kteří si nechají zaplatit, ale komín nezkontrolují.
Začíná topná sezona a mnoho lidí hledá způsoby, jak ušetřit. První možností je zateplení domu a bytu. Na velké investice už před příchodem zimy asi není čas, ale pomůže i kontrola těsnění oken, kohoutků na radiátorech topení a podobně. Základem je snížit tepelné ztráty a plýtvání energií.
S nastupující topnou sezonou se lidé začínají zásobovat dřevem. Oproti elektřině nebo plynu seženou palivo za přibližně stejnou cenu jako loni. Připravit se ale musí na to, že u některých prodejců jsou momentálně dodací lhůty kvůli velkému zájmu až dva měsíce.