Pískovna Cep II podle vědců představuje přírodní laboratoř. Tůně vznikly rekultivací prostoru, kde se v dříve těžil písek. Takto vytvořené místo ponechali vědci a ochránci přírody přirozenému vývoji.
Jeden z největších dravců světa obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy jinak vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají u Chlumské rybniční soustavy.
„Většinou se sem dostávají s obsádkami jiných druhů ryb, které cíleně nakupujeme, například právě karas a střevlička se k nám dostali přes Rumunsko a Maďarsko,“ vysvětluje Josef Malecha.
Meteorologové vydali výstrahu na extrémně silné bouřky s přívalovými dešti, které ve čtvrtek večer zasáhly Karvinsko. Lze navíc očekávat, že tam bude i v noci ještě pršet.
Pokáceným stromořadím mezi Veselím nad Lužnicí a Lomnicí nad Lužnicí na Třeboňsku se zabývá Česká inspekce životního prostředí. Podnět jí dalo ekologické sdružení Arnika. Vzrostlé lípy podél silnice mezi Lomnicí a Veselím pokácelo Ředitelství silnic a dálnic kvůli rozšíření silnice.
Cyklisty na Jindřichohradecku ohrožují neukáznění řidiči. I přes zákaz vjezdu si krátí cestu z Jemčiny na Kardašovu Řečici po lesních cestách. Obzvlášť v turistické sezoně proto policie v těchto místech zvyšuje dohled.
Nový druh hmyzu a vzácné druhy živočichů objevil na Třeboňsku tým českobudějovických vědců. Biologové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd je našli v bývalých pískovnách Cep jedna a Cep dvě, kde se vytvořilo několik desítek tůní.
Uplynulý víkend byl hlavně na Třeboňsku ve znamení výlovu největšího českého rybníka Rožmberka. Lidé tu mohli naživo sledovat tradiční řemeslo, ochutnat rybí speciality a také si prohlédnout techniku, která rybářům v jejich práci pomáhá. K vidění byl i obojživelný stroj Truxor.
Od září bude na Třeboňsku nabízet Občanské sdružení pro podporu mobilního hospice na Třeboňsku plnou domácí hospicovou péči. Podobné zařízení pracuje na jihu Čech pouze v Táboře.
Už na jaře si budou moci lidé na Jindřichohradecku naladit vysílání Jindřichohradecké televize. Sledovat ho mohli už nyní, ale jenom ti, kteří měli kabelovou televizi. V letošním roce by města ráda zpřístupnila toto vysílání všem, kteří vlastní televizor s digitálním příjmem.
Kapr na vánočním stole, to není klasika jenom v Česku, ale třeba také na Slovensku. Postupem času se z toho stala přímo federální tradice. 90 procent kaprů, kteří jsou právě k dostání u slovenských stánků, totiž pochází z Česka. Slovensko nemá dost rybníků, a tak před Vánocemi využívá dovozu českých šupináčů.
Na 39 místech v České republice můžete ode dneška až do září poznat noční život netopýrů. V rámci Mezinárodní noci pro netopýry Česká společnost pro ochranu netopýrů společně s dalšími spolky odhalí největší tajemství těchto mýty opředených savců. Díky speciálním přístrojům si můžete poslechnout, jak funguje jejich echolokace.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času uplyne od chvíle, kdy se váš vánoční kapr nasadí do rybníka, do momentu, kdy se do křupavého rybího řízku při štědrovečerní večeři zakousnete? Může trvat i několik let.
V Chlumu u Třeboně pokračuje šňůra koncertů mysliveckých trubačů. Více jak stovka trubačů ukáže své umění a navodí atmosféru honů, jako jsme mohli vidět a slyšet už včera večer na třeboňském náměstí.
Turistická značená trasa pro vozíčkáře začne ode dneška sloužit na Třeboňsku. Vychází z Lutové nedaleko Chlumu u Třeboně a vznikla v rámci projektu Klubu českých turistů nazvaného Turistika pro všechny.
Vzácné a hlavně kvetoucí mokřadní orchideje, máta vodní, ale třeba i lotosy indické. To je jen stručný seznam rostlin, které milují vlhko a bahnitou půdu. Skleníky Botanického ústavu v Třeboni se dnes otevírají všem, kteří je chtějí poznat zblízka.
V Třeboni dnes začíná první ročník festivalu Anifilm. Během pěti dní bude hostit například česko-slovenskou soutěž. Přiváží i výběr snímků, které se účastnily největších světových filmových přehlídek a jsou českému publiku jinak těžko dostupné.