Žák sedmé třídy vešel kolem 8.00 do budovy školy v centru Bělehradu a začal střílet po svých vrstevnících, popisuje TASS. Zbraň vytáhl ve třídě, vše trvalo několik minut, píše srbský server B92.
Děti od 12 do 14 let budou nově moci být stíhány za „úmyslné zabití nebo úmyslné zranění, které vede k smrti, nebo za způsobení těžkého postižení použitím extrémně krutých prostředků“, píše AP.
Podle některých poslanců by se trestní odpovědnost mohla snížit na 14 let, píše Mf Dnes. Důvodem je rostoucí míra agresivity u dětí. Více najdete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO je proti snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let. V názoru ho utvrdilo dvoudenní zasedání zemí visegrádské čtyřky na zámku Štiřín. Novinářům dnes po skončení schůzky řekl, že uvažuje spíše o možnosti prodloužit trvání výchovných opatření ukládaných nezletilým z 19 třeba až do 21 let věku, jak je to zavedeno v Polsku.
Firmy by podle Senátu neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Horní komora tak dnes doporučila upravit novelu o trestní odpovědnost právnických osob. Změnu bude muset znovu posoudit sněmovna, která pasáž do vládní předlohy vložila.
Mladiství zločinci by mohli jít za mříže už ve 13 letech. Počítá s tím návrh poslanců sněmovního ústavně právního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Nižší trestní odpovědnost by se týkala těch nejzávažnějších činů jako vražda nebo teroristický útok.
Nebezpeční léčitelé, kteří ohrozí zdraví nebo život pacienta, by měli být trestně odpovědní. Tento plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD by podle všeho poslanci podpořili. Radiožurnál se ptal zákonodárců z výboru pro zdravotnictví z různých politických stran. Jejich odpovědi byly většinou souhlasné.
Podvodní léčitelé, kteří zakazují lidem klasickou léčbu, by měli být podle ministerstva zdravotnictví trestně odpovědní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už jeden návrh na odpovědnost léčitelů podal. Vláda ho ale zamítla. Na podzim proto předloží další konkrétní plán. Zkušenosti některých lidí totiž ukazují, že rady podvodných léčitelů mohou být někdy až životu nebezpečné. Doporučují například pití dezinfekčních prostředků nebo klystýr.
Na problematiku podvodných léčitelů upozornil Radiožurnál už před třemi týdny. Popsal tragický příběh Marcela Wimmera. Ten podlehl učení léčitelského spolku, odmítl běžnou léčbu a zemřel. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby léčitelé za své chování nesli trestní odpovědnost. Hrůzné zážitky z alternativní léčby jim totiž hlásí desítky dalších pacientů.
Pokud zaměstnanec udělá při práci chybu, která například poškodí životní prostředí nebo poruší autorské právo, hrozí za to stíhání nejen jemu, ale také celé firmě. Může za to zhruba dva roky platný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Jak se dostává do praxe, zvyšuje se také zájem firem o to, jak se případnému postihu bránit.
Soud s norským teroristou Andersem Breivikem vstoupil do nejdůležitější fáze. Vypovídají psychologové a bude se rozhodovat o pachatelově duševním stavu. Breivik se dnes hádal se soudkyní, že není blázen – obhajoba se totiž paradoxně snaží prokázat jeho trestní odpovědnost.
Poslanci znovu rozhodnou, zda firmy budou odpovědné za vybrané trestné činy. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.
Při závažném porušení zákona by firma mohla i skončit. Senátoři odsouhlasili vládní návrh, podle kterého budou firmy trestně odpovědné. Tresty za porušení zákona se budou vztahovat jak na vedení firem, tak i zaměstnance.
Soudy by od příštího roku mohly potrestat firmy za hospodářské delikty a podvody. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou v závěrečném čtení schválili poslanci. Trestní odpovědnost právnických osob vláda zavádí na podnět evropských organizací.
Firmy by mohly být už příští rok trestány až za sedm desítek trestných činů. Zákon, který to umožní, bude projednávat sněmovna. Provinilou firmu by mohl soud zrušit, nechat propadnout její majetek, uložit pokutu nebo jí zakázat činnost.
Za překročení zákona by mělo být možné od příštího roku trestat i firmy. Ty by mohly za závažné podvody a delikty stanout před soudem. Počítá s tím novela z dílny ministerstva spravedlnosti, kterou dnes sněmovna poslala do závěrečného schvalovaní. Účelem je znemožnit lidem z vedení firem vyhýbat se trestní odpovědnosti.
Firmy by mohly za závažné trestné činy stanout před soudem. Počítá s tím návrh zákona ministerstva spravedlnosti o trestní odpovědnosti právnických osob. Dnes ho mají ve druhém čtení projednat poslanci. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.
Firmy by už neměly být v případě porušení zákona beztrestné. Sněmovna poslala do dalšího projednávání novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Soudy by je mohly za trest zrušit, nechat propadnout jejich majetek nebo jim zakázat činnost.
Firmy by mohly za závažné trestné činy stanout před soudem. Počítá s tím návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který dnes schválila vláda.
|Tomáš Medek, Roman Chlupatý, Marika Táborská, ak|Zprávy z domova
Za jednání, které je v rozporu se zákonem, chce stát postihovat i firmy. Umožnit to má zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který má dnes projednat vláda. Považuje to za jedno z protikorupčních opatření.
Firmy by mohly v budoucnu stanout před soudem za trestné činy. Příslušnou normu navrhlo ministerstvo spravedlnosti. Toto opatření je součástí vládní strategie boje proti korupci.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil představil zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Opatření je součástí vládní strategie boje proti korupci. Proti trestní odpovědnosti právnických osob byli původně občanští demokraté, koalice ale nakonec dala změně zelenou. V Evropské unii jsme vedle Slovenska a Německa jednou z posledních zemí, která takovou odpovědnost firem nezná.
4:35
|Igor Maňour, Veronika Malá, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Za hospodářské delikty nebo podvody by mělo být v budoucnu možné potrestat i firmy. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová by chtěla jednat o tom, zda zcela nezrušit věkovou hranici pro trestání nejzávažnějších zločinů, zejména vraždy. V České televizi tak reagovala na nedávné propuštění vraha z Kmětiněvsi z léčebného ústavu.
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová diskutovala se starostou obce Kmetiněves Luďkem Kvapilem o snížení trestní odpovědnosti u nezletilých pachatelů. Kvapil jí totiž přinesl takzvanou Kmetiněvskou výzvu ke změně zákona, podle které by nezletilí pachatelé trestných činů nebyli v osmnácti letech bezúhonní, jak je tomu dosud.
Opravu Karlova mostu zřejmě bude prošetřovat policie. Trestní oznámení na neznámého pachatele jsou připravení podat lidé z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. S představiteli Asociace, která ostře kritizuje opravu Karlova mostu, se sejdou i členové komise UNESCO, kteří se přitom zajímali hlavně o tunel Blanka.