První japonská dražba tuňáků v roce zvaná Hatsu-Seri, která se koná každý rok kolem 5. ledna na tokijském rybím trhu Tojosu, má vítězi přinést prosperitu a štěstí v nadcházejícím roce.
Z dlouhodobého hlediska teplá voda zabraňuje minerálům dostat se k povrchu a redukuje počet malých ryb, které slouží jako potrava. Je tedy pravděpodobné, že počet tuňáků se bude v budoucnu zmenšovat.
Prodej tuňáka byl první novoroční aukcí po uzavření proslulého velkoobchodního rybího trhu Tsukiji. Ten se v říjnu ale uzavřel a přestěhoval se do Toyosu, nového zařízení poblíž.
Obří tuňák obecný o hmotnosti 278 kilogramů se na první aukci v novém roce v Tokiu prodal za rekordních 333,6 milionu jenů (téměř 69 milionů Kč). Rybu vydražil majitel řetězce sushi restaurací Kimura.
Státní veterinární správa stahuje z trhu konzervy s tuňákem v olivovém oleji původem z Kolumbie. Po jeho snědení hrozí otrava histaminem. Jde o produkt s názvem Tonno all'Olio d'Oliva Donzela s datem trvanlivosti do roku 2016. České veterináře na něj upozornily italské úřady, kde několik lidí po konzumaci skončilo v nemocnici.
Více než rok po katastrofě japonské jaderné elektrárny Fukušima se objevili u amerického pobřeží radiokativní tuňáci. Ani po dlouhé cestě napříč Tichým oceánem se nezbavili radioaktivního cesia. Radioaktivitu zvířat prokázaly testy 15 tuňáků ulovených v kalifornských vodách.
Za rekordních 60 milionů jenů, v přepočtu skoro 15 milionů korun, vydražili v Japonsku obřího tuňáka. Jde o nejdražší rybu, která byla kdy v Japonsku prodána. Suma putovala hned do Guinessovy knihy rekordů a tuňák do suši baru.
Proč myslíte, že fotbalisté Plzně letos uspěli v Lize mistrů a dnes budou hrát v Bělorusku proti Borisovu o přežití pohárové zimy? Kvalitní a dlouho pěstovaný hráčský kádr nebo trenér, který rozumí své práci, to jsou jistě přípustné odpovědi. Ale pravé kouzlo plzeňského úspěchu spočívá v účinném talismanu.
Evropská komise navrhla zákaz mezinárodního obchodu s tuňákem obecným. S až dva metry dlouhými a pět set kilogramů vážícími rybami z čeledi makrelovitých by se mělo přestat podle návrhu komise obchodovat od příštího roku, aby se tak předešlo jejich vyhubení.