Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) nedostala novou akreditaci pro dva magisterské obory speciální pedagogiky. Oprávnění zamítla Akreditační komise. Škole vyčítá špatné personální zabezpečení, nedostatečný výzkum a nekvalitní výuku.
Na 285 bývalých studentů Univerzity Jana Amose Komenského se dnes zapíše na slovenskou Katolickou univerzitu v Ružomberku. Na konci září neprodloužila akreditační komise pražské soukromé škole platnost oboru speciální pedagogika. UJAK proto nabídl svým studentům, že mohou dostudovat jinde.
Akreditační komise se dnes podle informací Českého rozhlasu nebude zabývat novou akreditací pro magisterské studium oboru speciální pedagogika soukromé univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) v Praze. Prý neměla dostatek času na posouzení. Škola, která o akreditaci požádala na konci října, tak musí čekat na únorové jednání komise.
Veřejné vysoké školy jsou schopné nabídnout během přijímaček do letního semestru 650 míst pro studenty Speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského. Vyplynulo to z dnešní schůzky ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD a děkanky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radky Wildové. Zmíněný obor přišel o akreditaci ke konci letošního září. Soukromá škola ji chce znovu získat.
Stanovisko Akreditační komise, která vydala nesouhlasné vyjádření k prodloužení akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského, nelze do 30. září zvrátit. Podle ministryně Kateřiny Valachové to bylo jasné už od poloviny září, kdy AK o osudu magisterského programu rozhodla. Proti rozhodnutí komise dnes protestovaly před ministerstvem stovky studentů.
Stovky studentů speciální pedagogiky z Univerzity Jana Ámose Komenského dorazily před budovu Ministerstva školství. Protestují proti rozhodnutí akreditační komise, která škole neprodloužila oprávnění pro tento obor. Na škole si doplňují vzdělání učitelé, kterým chybí nutná kvalifikace. Ti tak budou muset řešit, jak obor dostudovat.
Na veřejných vysokých školách není dost míst pro studenty končícího oboru speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského. Příbuzné obory mají kapacitu 400 míst. Učitelů, kteří si na UJAKu doplňovali kvalifikaci, je ale kolem 500. Pokud budou chtít pokračovat, budou muset složit přijímací zkoušky. Část studia jim následně vysoké školy uznají.
Budoucnost sedmi stovek studentů ze soukromé Univerzity Jana Amose Komenského Praha (UJAK) dnes bude řešit ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Sejde se kvůli tomu s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol. Soukromá univerzita přijde na konci září o akreditaci magisterského oboru speciální pedagogika.
Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) neuspěla u Akreditační komise s žádostí o prodloužení akreditace speciální pedagogiky na dostudování současných studentů. Platnost akreditace učitelsky i neučitelsky zaměřeného magisterského oboru speciální pedagogika vyprší 30. září.
Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) se dnes ohradila vůči nedávné kritice od Akreditační komise. Závěry komise, která kvůli údajným nedostatkům žádá odebrání státního souhlasu škole, zástupci univerzity zpochybňují. Poukazují na údajně chybné informace, z nichž komise vycházela. Předsedkyně Akreditační komise se brání, že údaje jsou pravdivé.
Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. Uvedla to Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy.
Drtivá většina studentů soukromé Univerzity Jana Amose Komenského údajně nesplňuje podmínky pro státnice. Takový je závěr akreditační komise, která jednala o tom, jestli univerzitě prodlouží akreditaci na obory speciální pedagogiky. Škola dostala oprávnění jen do 30. září, aby mohli dostudovat ti ze studentů, kteří splnili potřebná kritéria.
Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD dnes poprvé osobně navštívil soukromou Univerzitu Jana Amose Komenského v Praze. Oboru speciální pedagogika totiž hrozí zánik. Potřebné vzdělání si tam doplňují učitelé, často i s mnohaletou praxí. Akreditační komise navrhuje odebrat oboru licenci ke studiu kvůli tomu, že má na počet studentů málo učitelů. Univerzita se proti návrhu komise odvolala.
Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského možná přijde o oprávnění působit jako vysoká škola. Odebrání oprávnění navrhne akreditační komise. Ta teď ale aktuálně řeší budoucnost studentů oboru speciální pedagogika, kteří mají naději, že dostudují na své univerzitě. Zástupci komise se dnes s vedením státních pedagogických fakult dohodli na vzniku pracovní skupiny, která by kvalitu studia na univerzitě kontrolovala.
Soukromá Univerzita Jana Amose Komenského v Praze by mohla skončit. Akreditační komise navrhne ministerstvu školství, aby univerzitě odejmulo oprávnění působit jako soukromá vysoká škola. Podle komise se v činnosti školy trvale objevují nedostatky. Univerzita Jana Amose Komenského to odmítá.
Univerzita Jana Ámose Komenského přišla o akreditaci pro obor speciální pedagogika - učitelství. Akreditační komise ji neprodloužila kvůli tomu, že škola údajně přijala na obor více studentů, než na kolik má vyučující. Univerzita to ale odmítá.