Hostem Radiožurnálu byla Dana Steinová, která v rozhovoru mluvila o své zkušenosti s počátky celoživotního vzdělávání v Česku. Osvětlila také, jaké jsou výhody vzdělávání napříč generacemi.
Pro některé kutnohorské seniory je způsobem, jak zůstat aktivní a v kontaktu s lidmi, Akademie třetího věku. Ani po více než čtvrt století nemají pořadatelé přednášek nouzi o posluchače. Touha dozvědět se něco nového ve spojení s přátelskou atmsférou je stále velkým lákadlem.
Univerzita třetího věku nabízí kromě studia i doprovázení pozůstalých. Tuto službu mohou využít nejen posluchači, kteří na univerzitě studují, ale i ostatní, kteří ztratili blízkou osobu. Nabízí popovídání, ale i doprovod na hřbitov nebo do pohřební služby.
Téměř tři desítky seniorů se v třítisícových Řevnicích přihlásily na virtuální univerzitu třetího věku. V následujících měsících se budou scházet v místním kině, sledovat své lektory a vyplňovat testy. Projekt České zemědělské univerzity natáčí přednášky na video a studenti se k nim mohou díky internetu vracet doma.
Mimoň je prvním městem na Českolipsku, kde senioři mohou navštěvovat kurzy Univerzity třetího věku a třetím městem v Libereckém kraji po Semilech a Turnově. Desítka posluchačů usedá pravidelně v přednáškovém sále mimoňského muzea, aby si každé pondělí shlédla na plátně přednášku o astronomii.
Univerzita třetího věku v Moravské Třebové zahajuje další ročník výuky. Tamní senioři mají o vzdělávání velký zájem a letošní ročník je už čtrnáctý. Přihlásilo se do něj 120 lidí.
Už dávno se mladí lidé nepodivují nad studujícími seniory. Univerzity třetího věku mají stovky absolventů. Na jihu Čech už si aktivní seniorky vymohly třeba i studium islámu. Základní znalost tohoto náboženství považují v dnešní době za důležitou.
Asi tisíc lidí starších padesáti let navštěvuje v Ústeckém kraji univerzitu třetího věku. Senioři mohou studovat třeba základy kriminalistiky, kapitoly z medicíny, psychologie nebo dějin. Kromě Ústí nad Labem a Děčína lze kurzy navštěvovat i v menších městech v kraji.
Kurzy celoživotního vzdělávání, mezi které patří také univerzity třetího věku, zaznamenávají obrovský boom. Zájem o studium mají především senioři. Například na Teologické fakultě Jihočeské univerzity studují stovky lidí ve více než padesáti kurzech, které trvají týdny, ale i několik let.
Úspěšný preventivní projekt brněnské městské policie – Seniorakademie – vstupuje do svého 8. ročníku. Právě včera proběhlo slavnostní zahájení kurzu, který dříve narozené naučí třeba to, jak se nestát obětí trestného činu, jak poskytnout první pomoc a další užitečné dovednosti. Kurzy budou probíhat jednou týdně po dobu více než šesti měsíců.
Na Univerzitě třetího věku Západočeské univerzity v Plzni začínají dnes zápisy. Ta je určena seniorům, kteří se stále chtějí učit něco nového a zároveň poznat vrstevníky s podobnými zájmy.
Svitavští senioři dnes mají promoci. Třicítka babiček a dědečků slavnostně končí univerzitu třetího věku. Specifickou školu pro ně vede ředitel svitavského gymnázia.
Počítačová učebna na VŠE je plná studentů. Klikají myší, zapisují do textových souborů, dělají si poznámky. Zdá se to jako běžná hodina, v lavicích ale sedí šedesátníci či osmdesátníci. Navštěvují univerzitu třetího věku, stejně jako zhruba 40 tisíc lidí v ČR. Počet seniorů, kteří chtějí studovat, se neustále zvyšuje. Kromě nových informací touží hlavně po společenském kontaktu. Na jejich výuku proto v posledním roce přidal peníze také stát.
Třetí semestr dnes zahajuje virtuální univerzita třetího věku ve Šternberku. Seniorské studenty čeká šest setkání, kromě společných přednášek si své znalosti rozšiřují také přes internet.
Senioři z celé Moravy, kteří studují univerzitu třetího věku, se dnes sešli ve Šternberku. V Expozici času se potkali jak studenti, kteří se scházejí pravidelně v hodinách, tak ti, kteří využívají ke vzdělávání přednášky přes internet. Ve Šternberku převzali certifikáty o absolvování podzimního semestru, prohlédli si město i samotnou výstavu o čase.