Úrokové sazby úvěrů jsou pod pěti procenty po víc než dvou letech. „Pokud se vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl pokračovat,“ odhadl analytik Jakub Seidler.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,42 procenta byla v srpnu 21 326 korun.
Česká národní banka znovu snížila základní úrokovou sazbu. Jedná se o šesté snížení za poslední rok. Pokles o čtvrt procentního bodu na 4,5 procenta tak znamená nejnižší úroveň od února roku 2022.
„Poslední čísla z hypotečního trhu potvrzují jeho postupné oživování. Objem nových hypoték v posledních měsících patří mezi nejvyšší za poslední dva roky,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace.
Eurostat očekává, že služby k celkové meziroční inflaci v červnu přispěly 4,1 procenty, což je stejná hodnota jako v květnu. Na inflaci tak budou mít největší vliv.
Více než polovina respondentů podle průzkumu Ipsosu hypotéku odložila kvůli vyšším životním nákladům, které přineslo zdražování. Váhání u více než třetiny vyvolávaly i vyšší úrokové sazby hypoték.
Inflace se v dubnu přiblížila třem procentům. „Čekali jsme, že inflace z našeho dvouprocentního cíle zrychlí na dva a půl. O čtyři desetiny vyšší ceny potravin byly ale překvapení,“ říká ekonom.
Jestliže v době nízkých úrokových sazeb se staly nemovitosti útočištěm investorů, teď jsou hlavními kupujícími ti, kteří potřebují vyřešit bytový problém. A nemají neomezené peníze.
Průměrná hypotéka je nejvyšší od roku 2021. Finanční domy poskytly úvěry za 18 miliard korun. „Aktuální data potvrzují pozitivní oživení trhu,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Analytici snížení sazeb o půl procentního bodu očekávali. Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta.
Rozhodnutí bylo v souladu s průzkumem agentury Reuters mezi analytiky. Ti také očekávají, že sazby začnou ještě letos klesat. Až do roku 2025 však podle nich zůstanou nad deseti procenty.
Inflace v lednu proti loňskému prosinci zpomalila z bezmála sedmi na 2,3 %. „Teď by ekonomika potřebovala nižší úrokové sazby a ČNB opět dělá chybu,“ řekl pro Radiožurnál ekonom David Marek.
Koruna byla vůči euru tento týden vůbec nejslabší od předloňského jara. Její kurz nejprve v pondělí a pak znovu ve čtvrtek prolomil hranici 25 korun za euro.
„Letos by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst. Stále se však patrně nedostane na úrovně předpandemických let,“ uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
Kam až mohou úrokové sazby klesnout, zatím nelze říct. „Bude velmi záležet na lednové inflaci, ale v tomto okamžiku nevíme,“ avizuje Sobíšek. Podle Rusnoka bude záležet na nových prognózách.
Počet bankrotů roste v mnoha evropských zemích, na čele pelotonu je vcelku překvapivě Dánsko a ostatní severské země, kde aktuální počet bankrotů dokonce převýšil hodnoty z finanční krize.