V noci z pátku na sobotu bude možné sledovat meteorický roj Geminidy. Roj by měl být nejlépe pozorovatelný mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy se bude nacházet ve svém maximu.
„Dají se tady dělat různé ukázky experimentů nebo demonstrace fyzikálních principů v beztížném stavu, které na Zemi dělat nelze,“ popisuje český astronaut.
Americký expert Burkhard Militzer v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences předložil teorii, že pod atmosférou planet bohatou na vodík a helium je tekutá vrstva vody a vodíku.
Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s Harvardskou univerzitou a Smithsonovým institutem potvrdili existenci exoplanety typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b.
Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
Nová posádka Šen-čou 19 by měla na vesmírné stanici zůstat do konce dubna, případně do začátku května. Naopak personál lodi Šen-čou 18 se po šesti měsících v kosmu připravuje na návrat na Zemi.
Výzva s názvem LunaRecycle má získat inovativní a proveditelné nápady a do budoucna má zajistit větší udržitelnost hlavně dlouhodobých vesmírných misí.
„Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Katastrofální srážky s planetkami jsou v historii Země vzácné, ale ne vyloučené. Asi 18metrový meteorit v roce 2013 explodoval nad ruským městem Čeljabinsk a zranil přes 1200 lidí.
„Mise je dokončena,“ hlásil v neděli Isaacman rádiem řídícímu středisku, když speciálně upravený modul Crew Dragon v noční tmě s pomocí padáků měkce dopadl do vln poblíž ostrovů Dry Tortugas.
Americký miliardář Jared Isaacman jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Učinil tak z kosmické lodi Crew Dragon ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí.
Mise má poprvé v historii umožnit soukromým cestujícím opustit vesmírnou loď a vydat se ve skafandru do volného vesmíru. Velitelem mise je miliardář Jared Isaacman.
Plavidlo americké společnosti Boeing se potýkalo s mnohými technickými problémy, posádka tak zůstala ve vesmíru, návrat lodí Starliner by byl příliš riskantní.
Charakteristické brázdy, které křižují povrch Ganymedu, byly dlouho považovány za pozůstatky několika soustředných prstenců, které způsobil právě dopad gigantického asteroidu.
Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává a co naopak přebývá.
Tento let by byl historický, protože by poprvé umožnil soukromým cestujícím opustit vesmírnou loď a vydat se do volného vesmíru, chráněni pouze skafandrem. Ale tým nejprve musí prozkoumat únik hélia.
Návrat dvou astronautů na zemi pravděpodobně nějakou dobu ještě potrvá. Suni Williamsová a Barry Wilmore by na vesmírné stanici mohli zůstat až do února 2025.
Nově zveřejněná studie kalifornských vědců uvádí, že se vůbec poprvé podařilo zaznamenat rezervoár vody v kapalném skupenství hluboko ve vnější kůře Marsu, deset až dvacet kilometrů pod povrchem.
„Kosmická loď Starliner je problémy provázena už několik let. Není to zdaleka problém, pouze této mise. Už předchozí bezpilotní testovací lety byly mnohokrát odkládány,“ říká Dušan Majer.