Raketa od United Launch Alliance, společného podniku firem Boeing a Lockheed Martin, vynesla na oběžnou dráhu 27 satelitů Kuiper od Amazonu, pojmenovaných podle pásu naší sluneční soustavy.
Potenciální záměr postavit na měsící jadernou elektrárnu v rámci projektu čínské lunární mise, který Čína plánuje společně s Ruskem, již potvrdily podle agentury Reuters čínští představitelé.
Je to druhý a zatím nejslibnější objev, kdy vědci zaznamenali v atmosféře planety chemické látky spojené s životem. Vědci se však shodují, že pro potvrzení jsou nutné další údaje.
Let suborbitální rakety New Shepard za Kármánovu hranici, která tvoří pomyslný předěl mezi pozemskou atmosférou a kosmem, má i s návratem pomocí padáku trvat zhruba deset až 11 minut.
Kosmická loď společnosti Blue Origin je plně autonomní, nepotřebuje pilota a posádka ji nebude ovládat ručně. Let potrvá zhruba 11 minut a posádka se dostane do výšky více než 100 kilometrů nad Zemí.
Musk se v divadelní hře snaží pokládat vědci co nejvíce provokativní otázky, zatímco vědec mu vyčítá, že se lidstvo dostalo do slepé uličky, napsal server Gazeta.ru.
„Jelikož slyším neustálé skandování, že děkují, tak já věřím, že hlavní cíl byl splněn,“ říká Jan Spratek z pražského planetária, který se podílel na výběru posádky.
Zatmění, při kterém Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, začne v Česku nejdříve okolo 11.29 a potrvá přibližně hodinu a půl. V různých částech země bude jeho doba ale mírně odlišná.
Doba zatmění bude v různých částech Česka mírně odlišná. V Praze například začne dopoledne v 11:35 hodin, maxima dosáhne 18 minut po poledni a skončí ve 13:01 hodin.
První várka dat z výzkumu Evropské vesmírné agentury umožnila vědcům vytvořit podrobný katalog 380 000 galaxií, který odhaluje bohatou variabilitu galaktických struktur.
Modul Crew Dragon od společnosti SpaceX s nimi úspěšně dosedl do Mexického zálivu, ukázal přímý přenos na webu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.
Díky tomuto letu se na Zemi budou moci vrátit Barry Wilmore a Sunita Williamsová z nevydařeného červnového letu kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
SpaceX let odvolala kvůli technickým problémům s hydraulickým systémem startovací rampy, uvedli představitelé společnosti v živém přenosu při odpočítávání startu.
Během dvou let má zařízení celou vesmírnou oblohu zmapovat čtyřikrát. V Mléčné dráze bude SPHEREx pátrat také po vodě a dalších složkách života v ledových mračnech mezi hvězdami.
První start Ariane 6 byl původně plánovaný na rok 2020, technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady.
Od radiačně odolného počítače přes technologický demonstrátor, jaké přístroje si přivezl modul Blue Ghost v rámci mise na Měsíc uvedl pro Radiožurnál odborník na kosmonautiku Dušan Majer.
Dalšími členkami mise budou kosmická inženýrka Aisha Boweová, výzkumnice v oblasti bioastronautiky Amanda Nguyenová, televizní novinářka Gayle Kingová a filmová producentka Kerianne Flynnová.
Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr tvořený proudem částic mezigalaktického plynu. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity.
Může se stát, že menší kusy rakety, které neshořely, dopadnou na zemi. Obvykle se vesmírné lety plánují tak, aby neshořelé zbytky dopadly na neobydlená území.
Stávající plány počítaly s tím, že astronauti z nevydařeného letu Starlineru se vrátí domů na konci března, kdy byl plánován let mise Crew-10. Start však bude možné o několik týdnu uspíšit.
V loňském roce Rusko vypustilo celkem sedmnáct raket, původní plán byl vypustit čtyřicet raket. Spojené státy přitom v loňském roce vypustily 152 raket, Čína 65.
Vědci udávají pravděpodobnost jedna ku 2700, že se planetka Bennu se Zemí srazí v roce 2182. Pokud se tak stane, nebude to nic pěkného, vyplývá z nového výzkumu.