Donald Trump by chtěl, aby na Marsu astronauti vztyčili vlajku s hvězdami a pruhy. Experti ohledně toho ale poukazují na technické překážky, ale i otázku radiace v meziplanetárním prostoru.
Od úterý je na oběžné dráze český satelit SATurnin-1. Ten má za úkol denně pořídit až sto snímků Země. SATurnin-1 je dosud největší česká družice, Celkově ale patří k malým.
„Když dnes tam nahoru na oběžnou dráhu, do kosmického prostoru posíláme desítky družic každý týden, už tam pomalinku začíná být plno,“ přibližuje sedmnáctiletý kosmický inženýr Simon Klinga.
Prvnímu stupni nosné rakety se nepodařilo přistát na plošině Jacklyn v Atlantiku, jak bylo plánováno. Společnost však zdůraznila, že základním cílem bylo, aby testovací družice dosáhla oběžné dráhy.
Datum a čas opozice připadá na čtvrtek 16. ledna 2025 ve 3.32 středoevropského času. V době maximálního přiblížení k Zemi planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců.
Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR objevil na Štědrý večer kometu. Po 24 letech je prvním Čechem, kterému se nález podařil, kometa tak pravděpodobně dostane jeho jméno.
Vědkyně NASA Nicola Foxová řekla, že sonda letěla v blízkosti Slunce takovou rychlostí, že by při stejné rychlosti let z Londýna do New Yorku trval pouhých 30 sekund.
První fáze výcviku trvala asi 260 hodin. Svoboda se učil od těch nejlepších. Jako záložní astronaut Evropské kosmické agentury bude ve výcviku pokračovat i v roce 2025. Věří, že se do vesmíru dostane.
V noci z pátku na sobotu bude možné sledovat meteorický roj Geminidy. Roj by měl být nejlépe pozorovatelný mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy se bude nacházet ve svém maximu.
„Dají se tady dělat různé ukázky experimentů nebo demonstrace fyzikálních principů v beztížném stavu, které na Zemi dělat nelze,“ popisuje český astronaut.
Americký expert Burkhard Militzer v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences předložil teorii, že pod atmosférou planet bohatou na vodík a helium je tekutá vrstva vody a vodíku.
Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s Harvardskou univerzitou a Smithsonovým institutem potvrdili existenci exoplanety typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b.
Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
Nová posádka Šen-čou 19 by měla na vesmírné stanici zůstat do konce dubna, případně do začátku května. Naopak personál lodi Šen-čou 18 se po šesti měsících v kosmu připravuje na návrat na Zemi.
Výzva s názvem LunaRecycle má získat inovativní a proveditelné nápady a do budoucna má zajistit větší udržitelnost hlavně dlouhodobých vesmírných misí.
„Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Katastrofální srážky s planetkami jsou v historii Země vzácné, ale ne vyloučené. Asi 18metrový meteorit v roce 2013 explodoval nad ruským městem Čeljabinsk a zranil přes 1200 lidí.
„Mise je dokončena,“ hlásil v neděli Isaacman rádiem řídícímu středisku, když speciálně upravený modul Crew Dragon v noční tmě s pomocí padáků měkce dopadl do vln poblíž ostrovů Dry Tortugas.
Americký miliardář Jared Isaacman jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Učinil tak z kosmické lodi Crew Dragon ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí.
Mise má poprvé v historii umožnit soukromým cestujícím opustit vesmírnou loď a vydat se ve skafandru do volného vesmíru. Velitelem mise je miliardář Jared Isaacman.
Plavidlo americké společnosti Boeing se potýkalo s mnohými technickými problémy, posádka tak zůstala ve vesmíru, návrat lodí Starliner by byl příliš riskantní.