Ubytovací zařízení s názvem Voyager Station má být luxusním letoviskem určeným pro asi 450 lidí včetně posádky s restaurací, barem, koncertním sálem a dokonce i kinem. Levný pobyt to ale nebude.
„Vesmírný program nám dnes umožňuje třeba dálkové vzdělávání. Hrstka expertů na univerzitách může šířit vzdělání do zapadlých vesniček,“ popisuje zástupce indické kosmické agentury Tushar Phadnis.
Druhý vesmírný let Blue Origin je naplánován na 12. října. S hercem se letu zúčastní také zaměstnankyně společnosti, bývalý inženýr NASA a spoluzakladatel softwarové firmy.
Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).
Vítěz dražby zatím zůstává anonymní. Firma Blue Origin vysloveně uvedla, že jeho jméno zatím nezveřejní. Je však jisté, že peníze mu nechybí, protože za cestu zaplatil necelých 28 milionů dolarů
Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru, a přibližně po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu.
S raketou New Shepard plánuje vesmírná společnost suborbitální lety pro vesmírné turisty. Komerční lety s pasažéry chtěla zahájit letos, ale podle všeho se tak stane až příští rok.
SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vzít na palubu až 100 lidí a vracet se zpět na Zem. Podle Muska je nynější projekt „nejinspirativnější věc, na níž se kdy podílel“.
Pro šéfa Amazonu Jeffa Bezose je pronikání lidí do vesmíru velké téma i vzhledem k jeho podnikání – vlastní vesmírnou společnost Blue Origin, která vyvíjí komerční kosmické lodě pro lety s pasažéry.
„Spouštíme projekt letů kolem Země po krátké Gagarinově trase, což umožní zkrátit čas na přípravu zájemců, kteří si přejí na naši planetu shlížet z vesmíru,“ napsal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska uzavřela kontrakt s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Jméno pasažéra se prý veřejnost dozví příští pondělí.
Společnost Glavkosmos, dceřiná firma ruské vesmírné agentury Roskosmos, nabízí kosmickým turistům služby pro orbitální lety na lodích Sojuz s případnou návštěvou Mezinárodní vesmírné stanice.
Americká společnost Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona dnes představí novou verzi svého raketoplánu. Loď SpaceShip Two by měla v budoucnu vozit lidi na hranici vesmíru. Nový raketoplán bude sledovat celý svět, protože předchozí verze se při testování v roce 2014 zřítila a jeden z pilotů tehdy zemřel.
Smrtí jednoho z pilotů skončil zkušební let soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic. Druhý pilot se katapultoval a je vážně zraněný. Stroj se zřítil v Mohavské poušti nedaleko Los Angeles. Nehoda může podle kritiků oddálit komerční cestování do vesmíru nejméně o dva roky.
Ve švédské Kiruně, která leží 200 kilometrů za polárním kruhem, dokončují projekt turistických letů do vesmíru. Lidé, kteří mají přebytek peněz, by se tak mohli místo k moři jet podívat mezi hvězdy.
Na Slovensku se začaly prodávat komerční lety do vesmíru. Nabízí je jedna žilinská cestovní kancelář, která ve střední Evropě zastupuje americkou firmu organizující vesmírné lety. Slovenské cestovce se přihlásila už i necelá desítka Čechů, kteří na letenku našetřili. Jeden let stojí v přepočtu asi 1,9 milionu korun a první pasažéři mají do vesmíru odletět v roce 2014.