Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle.
Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).
Nauka je prvním novým modulem v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice od roku 2010. Posádka bude muset před jeho zprovozněním vykonat mnoho úkonů včetně 11 výstupů do volného vesmíru.
Čínská mise Tchien-wen začala loni v červenci startem z kosmického střediska Wen-čchang. Po necelých sedm měsíců trvajícím letu sonda v únoru úspěšně dosáhla stanovené oběžné dráhy kolem Marsu.
„Čína poprvé zanechala stopu na Marsu,“ uvedla agentura Nová Čína. Přistání na Marsu označila za důležitý krok v čínském vesmírném programu. Robotické vozítko váží zhruba 240 kilogramů.
Úspěšně přistát na povrchu Marsu zatím zvládly pouze Spojené státy americké. Do průzkumů rudé planety se kromě Číny zapojují i Spojené arabské emiráty a přidat se chtějí i další země.
Celý měsíční projekt čínské vlády se jmenuje Čchan-ke, modul se jmenuje Čchan-ke 5. To je jméno čínské bohyně měsíce, která svým následovatelům měla přinášet krásu.
Ruský fyzik a miliardář Yuri Milner znovu investuje do vesmírného výzkumu. 100 milionů dolarů dá na revoluční projekt Starshot. Ten je zaměřený na vývoj nového typu vesmírných sond, které by byly schopné doputovat k jiným hvězdám během několika desítek let. Urychlilo by se tak hledání planet, které by lidé jednou mohli kolonizovat. Ambiciózní projekt Milner tento týden představil veřejnosti společně s britským fyzikem Stephenem Hawkingem.
NASA zveřejnila plány první cesty vesmírného robota Curiosity. Ten by měl začít zkoumat horniny na povrchu Marsu. Nejdřív se zaměří na sedm centimetrů velký kámen, ležící hned vedle místa přistání. Už za pár dní ho zničí pomocí laseru o výkonu více než milion wattů. Barvy záblesku, který přitom vznikne, vědcům ukážou, ze kterých prvků se hornina skládá. To je ale teprve začátek.
Vůbec první americká soukromá firma dokázala vyslat na oběžnou dráhu vlastními silami vesmírný modul a bezpečně ho také dopravit zpět na Zemi. Podle odborníků let otevírá novou kapitolu dobývání vesmíru.