„Obávám se, že se jedná o případ, kdy tam Guterres přijel, zvýšil Putinovu mezinárodní přijatelnost a nedosáhl během toho vůbec ničeho. V tomto případě to považuji za chybu,“ říká analytik Votápek.
Vyslání vojáků ale není tak jednoduché – je k němu potřeba souhlas Ukrajiny i českého parlamentu. Pokud by ale měli jet, bylo by to pod patronátem NATO a navzdory ruské agresi.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, šéf české armády Karel Řehka nebo německý ministr obrany Boris Pistorius varují, že není možné spoléhat na to, že Rusko nezaútočí na některou ze zemí Aliance.
„Za dva roky války jsme měli být schopni obnovit naši zbrojní výrobu. To, že se to nestalo, je neomluvitelné selhání politických elit napříč celou Evropou, Českem počínaje,“ říká Votápek.
„Domnívám se, že Putin i jeho okolí si uvědomují, že jedna z pevných hranic, které nepřekročí, je použití zbraní hromadného ničení, především taktické jaderné zbraně,“ dodává v pořadu Osobnost Plus.
Explozi na Krymu Rusko oficiálně označilo za nehodu, při které došlo k nesprávnému zacházení s leteckou municí. Rusové kolem letiště vytvořili bezpečnostní zónu a začali evakuovat obyvatele.
„Premiérův výrok o tom, že nejde o akt státního terorismu, ale o útok na zboží byl absolutně nepřijatelný a bezprecedentní," tvrdí v rozhovoru bývalý generální konzul v Moskvě a analytik Votápek.