Báseň Na polích flanderských se stala vzpomínkou na padlé vojáky a květ symbolem obětí válečného běsnění. Tradici připomínání mrtvých bojovníků z 1. světové války založil britský král Jiří V.
O pozici na ministerstvu zdravotnictví, kterou dřív zastával Roman Prymula, není podle Lidových novin zájem. A do českých měst se dostává exotický plevel, píše Mf Dnes.
Letošní sbírka Paměti národa ke Dni válečných veteránů byla rekordní. Prodejem vlčích máků i příspěvky na webových stránkách se podařilo vybrat 1 290 406 korun.
11. listopadu slavíme jako Den válečných veteránů teprve od roku 2001, ale v západních zemích je to dávná tradice. U této příležitosti pokračuje až do 11. listopadu veřejná sbírka.
Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala pokutou všechny reprezentační týmy z Britských ostrovů za to, že při posledních zápasech fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství světa se na jejich stadionech objevily symboly vlčího máku. Podle FIFA tím byla porušena pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.
Fotbalové reprezentace Anglie a Skotska nejspíš čeká trest od disciplinární komise FIFA. Oba národní týmy si v pátek ve vzájemném zápase na Den válečných veteránů vyzdobily dresy černými páskami s květy vlčích máků. FIFA přitom politické a náboženské symboly a slogany nepřipouští.
Kauza kolem nošení květů vlčího máku na dresech fotbalových reprezentací z Britských ostrovů pokračuje. Mezinárodní fotbalová federace FIFA v pátek vyvrátila, že by symbol, kterým Anglie a spol. uctívají oběti válečných konfliktů, výslovně zakázala. Severní Irové a Velšané už ale rozhodli, že navléknou pouze černé pásky na rukávech, Angličané a Skotové mají pásky ve vzájemném utkání ještě dozdobit makovým květem.
Britský fotbal i tamní premiérka Theresa Mayová vytáhly do boje s Mezinárodní fotbalovou federací kvůli vzpomínkám na válečné veterány a padlé ve světových konfliktech. FIFA totiž zakázala reprezentacím Anglie a Skotska, aby si dresy ozdobily proslulým květem vlčího máku. A nemůžou je mít ani na pásce kolem paže. Podle nejvyššího fotbalového orgánu se totiž jedná o politický symbol.
O Britech se právem říká, že mají ukázkový vztah ke svým válečným veteránům. Úcta a respekt k hrdinům se jim vštěpují už od raného věku. Kdekdo by se od nich mohl v tomto ohledu učit. Hlavní akce Dne veteránů sice Spojené království zažila už v neděli, ale i dnes Britové na válečné veterány vzpomínají. Mimo jiné tím, že mají v klopě květ vlčího máku.
Drobnými kvítky vlčích máků si dnes svět připomíná válečné veterány z obou světových válek i novodobých konfliktů. Červené květy se objevily také na zdi a nádvoří Vojenského historického ústavu. Ten u příležitosti Dne válečných veteránů uspořádal vzpomínkový program, který si užily především stovky pražských školáků.
11. listopad je věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se už od konce 1. světové války. V České republice žije ještě 1200 veteránů, kteří zažili 2. světovou válku. Den válečných veteránů se připomínáme květem vlčího máku.