První výbuch nastal na parkovišti u budovy soudu a podle jedné z televizí to bylo v zavazadlovém prostoru zaparkovaného auta. Druhý se ozval, když se muž snažil dostat do budovy soudu. Při tom zemřel.
Na místo dorazili záchranáři, řidiče z auta vytáhli, ale zdravotníkům se ho nepodařilo zachránit, zemřel na následky zranění, uvedl gubernátor s tím, že mrtvý byl voják ruských ozbrojených sil.
Za výbušnými balíky z Litvy stojí Rusko, uvedl v úterý poradce litevského prezidenta.
Zpravodajské služby již dříve poukázaly na sérii sabotáží, které měly destabilizovat spojence Ukrajiny.
U sídla firmy, která vyrábí civilní i vojenská letadla a drony, byl slyšet hlasitý výbuch a střelba, média také psala o možných rukojmích z řad zaměstnanců.
Severokorejská armáda nedaleko demarkační linie vyhodila do povětří silnice a železnice vedoucí do Jižní Koreje. O aktivitách předem informovala i americkou armádu, aby předešla nedorozumění.
Kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku měla obrovský dopad na českou politiku. Česko vyhostilo desítky ruských diplomatů, Kreml zařadil Českou republiku na seznam nepřátelských států.
Kriminalisté sice prohlásili za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jsou ale přesvědčeni, že jim někdo musel v Česku pomáhat.
Kráter, který vznikl po výbuchu na pojezdové dráze, je dlouhý sedm metrů a hluboký jeden metr. „Druhý výbuch nehrozí. Policie a hasiči místo momentálně prohledávají,“ řekl tajemník japonské vlády.
Za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích policisté označili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Kde se v Česku pohybovali?
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Elena Šapošnikovová získala v roce 2004 české občanství. Jenže úředníci jí ho dát nechtěli, protože jim lhala. Šapošnikovová ale napsala dopis tehdejšímu ministru vnitra Stanislavu Grossovi.
Podle nových zjištění listu The New York Times byla tato firma od začátku nastrčená Izraelem s cílem dodat Hizballáhu zařízení s výbušninou. Pagery do Libanonu začaly proudit před dvěma lety.
K explozím došlo v hlavním městě Bejrůtu i na jihu země. Podle agentury Reuters opět vybuchla komunikační zařízení využívaná příslušníky libanonského militantního hnutí Hizballáh.
Kamion, který se srazil s cisternou, převážel lidi. Nehoda se dotkla i dalších vozů, které byly v jejich blízkosti. Vedle toho při požáru zahynulo i na 50 kusů dobytka.
„Nepochybně se jim to nějakým způsobem daří. Ono toto jde velmi špatně vyčíslit, protože jednak neznáme všechno, co západní tajné služby nebo české zablokovaly nebo co se jim podařilo,“ říká Kundra.
V Litvínově vše chystají na odpal letecké pumy. Naplánován je v areálu tamní rafinérie nejdřív na pátek odpoledne. Bude ale záležet na počasí. Přípravy jsou extrémně náročné.
„Dnes už je jasné, že to bude nejdříve v pátek odpoledne, ale sledujeme ještě meteorologické podmínky,“ uvedla Pilařová. Puma váží 250 kilogramů, obsahuje sto kilogramů výbušniny.
„Puma ležela 80 let v zemi a pak s ní hrubě manipuloval bagrista. Pravděpodobnost předčasného výbuchu se příliš nesnížila,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál pyrotechnik Karel Čadil.
Hasiči naváží do areálu v Záluží pytle s pískem, obloží se jimi místo nálezu do výše pěti metrů. Přímo k pumě naloží asi 400 vaků, val by měl mít tloušťku mezi pěti a šesti metry.
Pyrotechnici při odpalu pumy v areálu chemičky v Záluží zřejmě nezabrání škodám na majetku, v blízkosti bomby se totiž nacházejí nadzemní produktovody. S likvidací munice radí i zahraniční experti.
Tajná operace ukrajinských služeb vedla podle Wall Street Journal ke zhoršení energetické krize v Evropě vyvolané o měsíce dřív ruskou agresí na Ukrajině
Nalezené oběti si vybraly malou místnost jako útočiště a čekaly, až skončí déšť sopkou vyvržených kamenů. Ty však zablokovaly dveře a zabránily jim v útěku. Nakonec je zalila láva ze sopky.
Dalších nejméně 63 lidí bylo zraněno, někteří z nich těžce. K útoku se přihlásilo islamistické teroristické hnutí Šabáb, které je napojeno na síť Al-Káida.