Nebezpečné granáty česká armáda likviduje až teď, Slováci je po dvou nehodách vyřadili před 11 lety

Stejný typ granátu, který loni na Libavé zabil vojenského pyrotechnika a dalších osm lidí zranil, v minulosti selhal opakovaně. Příčinou byla chybějící součástka, která má zabránit předčasné explozi. Jak popisuje Radiožurnál, ke stejným nehodám granátů URG-86 došlo před 13 lety na Slovensku. Slovenská armáda je proto všechny vyřadila z výzbroje už v roce 2014, česká je ale používala dál. Podle generálního štábu obstály v testech.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žatecká 4. brigáda rychlého nasazení připravila k 26. výročí vstupu Česka do NATO bojové ukázky

Česká armáda granáty URG-86 podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové vyřadila z výzbroje na konci roku 2022 kvůli jejich stárnutí, ne kvůli závadám (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Loňská exploze granátu URG-86 ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku zabila jednoho vojáka a dalších osm lidí zranila. Šlo tehdy o výcvik vojenských pyrotechniků, kteří měli za úkol granáty zlikvidovat.

Vyšetřování tragédie vojenští policisté po dvanácti měsících uzavřeli a odložili s tím, že granát URG-86 selhal, protože v něm chyběla nebo nezafungovala součástka, která má zabránit předčasné explozi.

‚Výrobní vada, viníka nelze zjistit.‘ Vojenská policie odložila vyšetřování výbuchu granátů v Libavé

Číst článek

„Na základě provedeného šetření a z výsledku znaleckého posudku bylo zjištěno, že příčinou výbuchu byl chybějící distanční kolík v těle granátu, nebo taková závada, v důsledku které distanční kolík neplnil svou funkci. Jedná se tedy o výrobní vadu, která měla přímý vliv na selhání funkce granátu, což vedlo k jeho předčasné iniciaci,“ říká zpráva Vojenské policie, kterou má Radiožurnál k dispozici.

Mluvčí vojenských policistů Kateřina Mlýnková dříve k případu řekla, že se jednalo o výrobní vadu jedné šarže granátů, které pocházely z 90. letech z tehdejšího státního podniku Zeveta Bojkovice.

Jenže jak teď zjistil Radiožurnál, nejde o první případ, kdy vadný granát URG-86 usmrtil nebo zranil člověka. Totožný problém se stejným typem granátů, i když byly vyrobené v jiném závodu, řešila slovenská armáda – už před 13 lety.

Jeden mrtvý, čtyři ranění 

První potíže se slovenskými URG-86 se objevily už v roce 2006. Při testování některé vůbec nevybuchly.

O šest let později pak při inventuře ve vojenském skladu jeden granát explodoval a zabil jednoho vojáka, další tři zranil. Slovenská armáda proto tehdy pozastavila jejích používání doma i na zahraničních operacích.

V roce 2013 vybuchl další granát URG-86, který těžce poranil pyrotechnika. V obou případech to bylo kvůli problémům s distančním kolíkem. Expertní komise následně rozhodla o vyřazení všech, tedy více než 200 tisíc granátů URG-86 z výzbroje slovenské armády.

Česká armáda už tehdy o problémech u sousedů věděla, ale jak napsala Radiožurnálu mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková, používala granáty URG-86 až do konce roku 2022.

Chybná šarže. Výrobní závada granátu loni zabila vojáka. Armáda a policie s nimi proto skončí

Číst článek

„Slovenská armáda měla ve výzbroji jiné starší ročníky těchto granátů z jiné produkce od VOP Nováky. Navíc četné závěry zkoušek v Česku nikdy nevykázaly zjištění výrobních vad, ani během použití značného množství granátů nebyly žádné špatné zkušenosti, české ministerstvo obrany tedy nemělo žádné relevantní důvody pro vyřazení granátů, či likvidaci majetku státu,“ odpověděla Dvořáková na dotaz, proč se čeští vojáci nebezpečných granátů nezbavili dříve.

Nezměnila to ani nehoda z roku 2019, kdy tento granát vybouchnul v ruce vojákovi, který se jím ve Vyškově učil házet. Utrpěl „devastující poranění ruky“ a další dva vojáky zranily střepiny z exploze.

„Důvodem vyřazení byly závady v důsledku stárnutí granátů, plastů, degradace technických parametrů, praskání těl granátů, nikoli identifikace či jakýkoliv náznak možné skryté výrobní vady, obdobné té zjištěné na Slovensku,“ upřesnila mluvčí generálního štábu oficiální důvody, proč armáda granáty URG-86 přestala před třemi lety používat. 

Několik desítek tisíc těchto granátů pak čekalo na odbornou likvidaci, což se dělo právě na loňském výcviku pyrotechniků na Libavé.

Navzdory tomu, co tvrdí mluvčí generálního štábu Dvořáková, ale dávají sami čeští vojenští vyšetřovatelé svoje závěry do souvislosti s nehodami na Slovensku: „V návaznosti na události, ke kterým došlo v letech 2012 a 2013 ve VOP Nováky, Slovensko, kdy v důsledku taktéž chybějícího, nebo nesprávně namontovaného distančního kolíku v URG-86 došlo k úmrtí a ke zranění osob, doporučuji plošný rentgenový screening všech URG-86, nebo takové opatření, vedoucí k zajištění bezpečnosti při manipulaci s tímto typem munice,“ stojí v již zmiňované zprávě Vojenské policie z roku 2025.

Po uzavření vyšetřování loňského neštěstí na Libavé vojenští policisté také varovali všechny ozbrojené složky, které granáty URG-86 ještě používají, právě třeba k výcviku pyrotechniků. Jak už dřív popsal Radiožurnál, kromě české armády se jich úplně zbaví také státní policie.

‚Vada může být nahodilá‘

Aby se nehodám předešlo, vojáci granáty podle Dvořákové pravidelně testují tak, že vyberou náhodný zkušební vzorek.

„Žádný zkoušený vzorek ze všech sérií používaných v Armádě České republiky nikdy neobsahoval skrytou výrobní vadu, která může být bohužel nahodilá,“ tvrdí mluvčí armády Dvořáková.

Zároveň ale dodala, že výrobní vadu typu chybějící distanční kolík jde odhalit jedině pomocí prověření všech granátů speciální rentgenovou technikou. K tomu ale dojde až teď. „Před manipulací ze skladu a odvozem na trhací jámu budou všechny bedny zrentgenovány,“ napsala Dvořáková na dotaz, co teď bude s granáty URG-86 dál.

Krycí název Naviják. Vojenská policie šetří nákupy terénních nákladních vozů Tatra od zbrojaře Strnada

Číst článek

Odpovědnost za úmrtí a zranění každopádně nikdo neponese. Explozi z roku 2019 vojenská policie odložila s tím, že se jí nepodařilo jednoznačně určit, proč granát předčasně vybuchl. Nehodu z loňského roku pak vyšetřovatelé taktéž odložili, protože prý u granátů vyrobených v roce 1990 nejde určit konkrétní osobu, která chybovala.

Státní podnik Zeveta Bojkovice, odkud granáty URG-86 pro českou armádu pocházely, zanikl v roce 1991. 

Ředitel současné firmy totožného jména Radoslav Moravec Radiožurnálu sdělil, že o žádném problému s granáty URG-86 nebyl informován a vojenská ani státní policie ho kvůli loňskému výbuchu na Libavé nekontaktovaly.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme