Předloni dostal František „Franta“ Mertl vyznamenání Za zásluhy od prezidenta republiky a v pátek mu začíná velká výstava v Jízdárně na Pražském hradě.
„Naší ideou je trošku vyvrátit mýtus, že do planetária se chodí se školou na pořady o noční obloze,“ říká správce jedinečné promítací technologie Martin Fuchs.
Vedle fotografií Petra Bruknera představí svou práci i dvorní fotograf Divadla Járy Cimrmana Petr Hecht. Výstavu s podtitulem Lidé, portréty, divadlo zahájí pondělní vernisáž.
Modely od věhlasných módních návrhářů jsou součástí stálé výstavy a najdete je tak vedle tapisérií, keramiky, precizně zpracované zbroje i předmětů z dob Napoleona III.
„Výstavy děláme i pro školy a snažíme se mladou generaci, která žije jiným stylem, u výstavních panelů udržet,“ popisují pro Radiožurnál šéfredaktoři ČTK.
Pět let pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. I díky ní tato památka v domě, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví, ožila.
„Úplně nejstarší tištěná kuchařka v našem fondu je platinová De honesta voluptate z roku 1503. Je to renesanční kuchařka psaná v latině a obsahuje víc než 250 receptů,“ popisuje kurátorka Kubíčková.
Součástí nově otevřené expozice jsou i dary francouzských prezidentů. „Čínský prezident Si-ťin pching prezidentovi Macronovi věnoval dvě olympijské pochodně,“ říká pracovník paláce.
„Za přepychem a honosnou pompou Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní se skrýval každodenní život a práce místních obyvatel, ale také různé formy antisemitismu,“ připomněla Janáčová.
Věděli jste, že na místě dnešního nákupního centra Globus v Českých Budějovicích stála keltská vesnice? Nejen to připomíná velká výstava o Keltech v Jihočeském muzeu.
30. března zemřela ve věku 96 let Věra Nováková. Podle titulku na aktualne.cz byla „jednou z nejdůležitějších malířek“ u nás, podle týdeníku Respekt dokonce „největší českou malířkou 20. století.“
„Petky vypadají roztodivně a získáváme je tak, že si je vozíme z cest, a protože spousta lidí o naší sbírce ví, tak nám vozí z různých exotických destinací,“ popisuje sochařka Veronika Richterová.
Vedle soukromé sbírky hutního skla jsou také vystaveny exponáty ze skla broušeného, rubínového, malachitového, přejímaného, brokového, lesního a své místo tu má i malba na skle.
Návštěvníci si prohlédnou i cestovní lékárničku. „Tu si člověk vozil s sebou. Dneska si bereme paralen do peněženky, tenkrát lidé brali truhličku s lékovkami,“ doplňuje historička.
Na velkoplošné mapě Brna je vyznačených 715 tmavě modrých teček. Každá z nich ukazuje na dům, který v době druhé světové války patřil židovským majitelům. A nacisté jim je zabavili.