Wangův předchůdce se podle agentury AFP už měsíc neukázal na veřejnosti. Naposledy byl údajně viděn 25. června, kdy jednal s diplomaty z Vietnamu, Ruska a Srí Lanky.
Blinken je po pěti letech prvním šéfem americké diplomacie, který asijskou mocnost navštívil. Média píší také o tom, že by se Blinken mohl setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Na bezpečnostní konferenci se setkali také čínský diplomat Wang I a americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Tématem schůzky byl ale i sestřelený balon. Čína označila reakci USA za hysterickou.
Blinken také tlumočil postoj amerického prezidenta Joea Bidena, že USA nechtějí „novou studenou válku“. Čínu varoval před následky, pokud by materiálně podporovala Rusko ve válce na Ukrajině.
Máme u nás starou tradici. Když se za humny objeví, řekněme drak, pokoušíme se dělat, že ho nevidíme, a doufáme, že ani on si nás nevšimne. A když už ho přehlédnout nelze, začneme s ním vyjednávat.
V souvislosti s kritikou, s jakou se ze strany Pekingu setkala návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, uvedla, že výhrůžky na adresu člena unie a jeho představitelů jsou nepřijatelné.
Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi Evropskou unií a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu.
Wang při výroční tiskové konferenci řekl, že USA a Čína musejí najít najít způsob mírové existence, protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty.