„Pokud by se na seznam dostala, už by to byl neodvratný proces,“ popisuje hrozbu zařazení popové divy Ally Pugačovové na ruský seznam zahraničních agentů Ondřej Soukup ze zahraniční redakce.
Země sedmadvacítky Gruzii také vyzvaly „k zastavení množících se případů zastrašování, vyhrožování a útoků na představitele občanské společnosti, politické představitele, aktivisty a novináře“.
Vyšetřovatelé v obdobných případech obvykle žádají soud o uvalení vazby. Francouzský občan podle ruských vyšetřovatelů opakovaně navštěvoval Rusko včetně Moskvy, kde se setkával s ruskými občany.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon zakazující občanům a společnostem umisťovat reklamu na platformách „zahraničních agentů“. Tento krok nejspíš až znemožní nezávislým médiím vydělávat.
Francouzský investigativní novinář píše o třiceti často velmi známých Francouzích, kteří spolupracovali s československou StB. Byl mezi nimi například už zesnulý novinář Albert-Paul Lentin.
Ruský expremiér kritizoval válku na Ukrajině. Tamní ministerstvo spravedlnosti ho zařadilo na seznam i kvůli jeho vystupování na informačních zahraničních platformách.
Každý, jehož příjem by pocházel byť částečně ze zahraničí, by byl označen za agenta. To by se dotklo třeba i neziskových organizací, které pomáhají lidem týraným nebo s handicapem.
Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo. Protestující po policistech házeli dělobuchy, petardy a zápalné lahve, uvedli reportéři z místa.
V Rusku od počátku prosince platí nový zákon, který umožňuje označit za zahraničního agenta kohokoliv, kdo se z pohledu režimu dostal pod „zahraniční vliv“.
Má to vést k tomu, aby rozhořčená veřejnost, která bude hledat viníky zhoršujícího se stavu země, případně viníky vojenské porážky, měla k dispozici státem podstrčené novodobé nepřátele lidu.
Ruské úřady tak označují také nevládní organizace, nezávislá média a jednotlivce. Podle Ruska „zahraniční agenti“ dostávají finanční podporu ze zahraničí a vyvíjejí nežádoucí politickou činnost.
Na seznam byli zařazeni i novináři americké stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílající v ruštině, která byla za „zahraničního agenta“ označena již dříve, nebo galerista Marat Gelman.
Moskevský soud bude v pondělí projednávat další žalobu proti prominentní lidskoprávní organizaci Memorial. Proč se úřady snaží hnutí zlikvidovat? A co proces prozrazuje o povaze ruské státní moci?
„Ruská vláda usiluje o to zbavit se nezávislých médií. Nechtějí vypadat tak drsně a brutálně jako Lukašenko, proto využívají označení zahraniční agent,“ říká ruský novinář pro iROZHLAS.cz.