Odborníci prozkoumali kořenový systém stromů vysázených před pěti lety, které měly stálé zavlažování. Sebraná data by měla pomoci odborníkům v další péči o zeleň.
Pro hladinu podzemní vody jsou zásadní podzimní a zimní deště. Restrikce užívání vody, které řada francouzských regionů zažila během minulého léta, byly na 4 francouzské regiony uvalené už v únoru.
Vědci pardubické univerzity přišli na způsob, jak relativně levně kontrolovat vlhkost půdy na polích a šetřit tak vodou. Stačí na to speciální inkoust, dřevěné prkénko a taky patentovaná technologie.
Egypt se cítí ohrožený výstavbou přehrady v Etiopii. V Egyptě převažuje tradiční zavlažování takzvanou výtopou, která vodou nesmírně plýtvá. Zemědělci proto budou muset změnit faraónskou mentalitu.
Jihomoravští vinaři začínají sčítat ztráty, které jim působí sucho. V ohrožení jsou zejména mladé čerstvě vysázené vinice, které bez vody hynou. Starší keře révy vinné zatím extrémům posledních dnů odolávají. Bez vydatných dešťů ale i ony mohou brzy kapitulovat.
Extrémní sucho hlásí nejen sami zemědělci, ale také specializovaný webový portál Intersucho. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně vytvořili spolu s meteorology mapy, které každý týden ukazují vlhkost v půdě. Při zvětšení až na úrovni jednotlivých polí. Pěstitelé navíc vidí i výhled do dalších týdnů, a ten momentálně není vůbec příznivý.
Bývalo zvykem, že stejně jako v jiných městech jezdil v parných dnech po Pardubicích kropicí vůz a skrápěl vozovku i chodník, aby aspoň na chvíli osvěžil rozpálené ulice. Dnes se lidé musí zchladit sami – na kropení nejsou peníze.
Po dvou letech rekordního sucha se v jižní a východní Anglii rozhodli úspory vody ošetřit zákonem. Jedno z opatření, které se dotkne asi 20 milionů domácností, zakazuje zalévat zahrady. Lidé si ale stěžují na úniky vody z děravého potrubí.