Znovuotevření obchodního domu Máj na pražské Národní třídě provázela srovnání s Matějskou poutí a Las Vegas nebo slova o zničení památkově chráněné budovy. Rekonstrukce domu stála 4,5 miliardy korun.
„S Josefem Pleskotem jsme na začátku 90. let spolupracovali na rekonstrukci Lvího dvora. Další úkol, který řešil, se týkal dolního Jeleního příkopu,“ říká historik architektury Zdeněk Lukeš.
Za nacistické okupace ho Pražané znali jako Hybernské, od roku 1953 až do pádu komunismu jako nádraží Praha – střed. V posledních letech prošla budova Masarykova nádraží rekonstrukcí.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Podcast
Zásah ministra kultury do památkové ochrany obchodního domu Kotva oživuje spor, který se už vedl třeba o Transgas. Jak k takovým stavbám přistupovat? Odpovídá historik architektury Zdeněk Lukeš.
Od okupace v roce 1968 žije Eva Jiřičná ve Velké Británii. Charakteristické pro ni je moderní a vzdušné řešení prostoru. Pracuje hlavně se sklem a ocelí ve stylu high-tech.
Libeňský most je zcela mimořádná a kvalitní architektura, která bezesporu stojí za to, aby byla zachována. Takový je názor historika architektury Zdeňka Lukeše. Vedení města se na věc dívá jinak.
Demolice uprostřed centra Prahy vyvolává léta protichůdné názory. K zemi se má poroučet budova na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Podle oslovených odborníků se jedná o průměrnou budovu.