Rybář opustil funkci reprezentačního kouče po úspěšné olympijské sezoně na jaře 2014, protože chtěl trávit více času s rodinou. Nyní se k biatlonovému týmu vrací, jeho asistentem bude Aleš Ligaun.
Každý biatlonista využívá chvíle volna po svém. Někdo se dívá na filmy nebo si čte. Mezi českými závodníky je ale oblíbenou kratochvílí stolní fotbálek.
Organizátoři biatlonového Světového poháru, který má v německém Oberhofu pokračovat ve čtvrtek, museli dovézt sníh z 350 kilometrů vzdáleného stadionu Schalke, kde se před dvěma týdny konala exhibice.
Čeští biatlonisté Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký a Michal Krčmář skončili s jedním trestným kolem třináctí ve štafetě Světového poháru v Östersundu. Zvítězilo kvarteto Norska.
Středeční závod vytrvalostní závod mužů na mistrovství světa ve švédském Östersundu vyšel nejlépe Arndu Peifferovi, který zastřílel čiště. Druhý dojel senzačně Vladimir Iljev a bronz bral Tarjei Bö.
Přes den měli úplně jiné povinnosti, večer ale nazuli brusle, popadli hokejku a puk a vyrazili na led. Členové biatlonového realizačního týmu si zahráli hokej.
Na posledním mistrovství světa získali čtyři medaile, vloni na olympijských hrách dvě. Na šampionátu ve švédském Östersundu to zatím taková sláva není.
Žádný z reprezentantů se v sobotním sprintu biatlonistů výrazněji neprosadil. Do nedělního stíhacího závodu postoupili jen 30. Krupčík a 44. Krčmář. A tak není divu, že byla nálada v týmu mizerná.
Biatlonista Tomáš Krupčík zajel v kanadském Canmore nejlepší závod kariéry, když mu ve vytrvalostním závodě těsně unikla elitní desítka a skončil 12. Ani mráz nezastavil vládce sezony Johannese Böa.
Ani bezchybná střelba už nestačí českým biatlonistům k dobrému výsledku, kteří se potýkají se špatnou běžeckou formou. Podle trenéra Zdeňka Vítka by se jim ale pomalý start mohl vrátit na MS.
Ještě o víkendu bylo kolem tratí úplně zeleno, teď je ale v německém Oberhofu bílo až zbytečně moc. Sněhová kalamita zasáhla také dějiště prvního novoročního Světového poháru v biatlonu.
V neděli se ve slovinské Pokljuce běžel stíhací závod mužů v biatlonu. Z prvenství se nakonec těsně radoval vítěz sprintu Nor Bö, kterého v cíli málem předstihl Francouz Fillon Maillet.
Kromě Ondřeje Rybáře mohli čeští biatlonisté přijít po minulé sezoně také o Zdeňka Vítka. Trenér ženského týmu nakonec u reprezentace zůstává, ale přesouvá se k mužům.
Novým trenérem ženské biatlonové reprezentace se stal Nor Egil Gjelland, který dříve trénoval mimo iiné norskou závodnici Tory Bergerovou. K mužské části se přesunul Zděnek Vítek.
Nejen lyže, hůlky, malorážky a vosky vezl letos český tým na závody do Ruhpoldingu. Trenéři Rybář, Vítek a Málek si s sebou přibalili i hokejovou výstroj.
Tisíce fanoušků, skvělá atmosféra a hromadná zaburácení při úspěšných trefách nejen domácích závodníků - takové jsou obvykle Světové poháry v biatlonu. Když se ale elita tohoto sportu přesune mimo Evropu, závodí se většinou v komornější atmosféře. Třeba jako tento týden v jihokorejském Pchjongčchangu.
Drobný lékařský zákrok musela podstoupit Gabriela Koukalová v závěrečné přípravě na mistrovství světa v biatlonu, jež ve čtvrtek začne smíšenou štafetou v rakouském Hochfilzenu. Druhé ženě průběžného pořadí Světového poháru se zanítila tříska v palci pravé ruky, proto se cestou ze soustředění v Anterselvě zastavila v Jablonci, kde jí lékař třísku odstranil.
Tři poslední závody sezony, tři poslední bitvy. To je plán biatlonistky Gabriely Soukalové na dnešek a také na víkend. V ruském Chanty-Mansijsku ji čeká závěr Světového poháru a odrážení útoků Francouzky Marie Dorinové-Habertové, která ji jako jediná může připravit o celkový triumf.
Síly ubývají, tělo se začíná bouřit a sportovci hledají způsob, jak přeprat svůj vlastní organismus. To nebývá na konci dlouhé sezóny nic nového a také biatlonisté patří mezi ty, kteří se s tím musejí vyrovnat. Na vlastní kůži to teď pociťuje i Gabriela Soukalová. Vedoucí žena Světového poháru se totiž před rozhodujícími závody snaží chránit před nemocí.
Staré pravidlo říká, že řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. V přeneseném významu se to dá použít i ve sportu při štafetách, ty biatlonové nevyjímaje. A včerejší šesté místo českých reprezentantek na mistrovství světa na Holmenkollenu to potvrzuje. Naději na úspěch odstřelil kolaps Lucie Charvátové.
Někdy bývá za úspěchem drobnost, někdy to chce kus štěstí. Ale aby se dařilo dlouhodobě, chce to systém, o který se můžete opřít. U českého biatlonu, který za posledních roky vyletěl závratně vysoko a prožívá svou nejlepší éru historie, se to dokonale potvrzuje.
Boj ve zvláštní situaci dnes čeká biatlonistku Gabrielu Soukalovou. Zatímco loni získala na šampionátu stříbro ve vytrvalostním závodu, který je právě na programu, letos to je jediná disciplína, kterou nevede v pořadí Světového poháru. To ale nic nemění na smělých plánech boje o medaili.
Biatlonisté mají za sebou zámořské turné, ale už krájí další dny v zahraničí. Český tým zamířil do své oblíbené destinace ve slovinské Pokljuce, kde se připravuje jak na vrchol sezóny - mistrovství světa v Norsku - tak na její závěr, kterým je poslední zastávka Světového poháru na Sibiři.
Žlutočervené číslo pro nejlepší biatlonistku průběžného pořadí si v sedmém dílu Světového poháru v kanadském Canmore pojistila sedmým místem Gabriela Soukalová. A to i přesto, že s nízkým startovním číslem měla na úvodní střelecké položce co dělat, aby nebylo předčasně po závodě.