„Plošný zákaz by mohl být v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva, který vnímá žebrání jako základní lidské právo,“ vysvětlil primátorův náměstek.
Syrští uprchlíci si v táborech kvůli chybějícím možnostem nemají jak vydělat. Někteří ale potřebují peníze nad rámec základní pomoci – například na lékařské zákroky.
Řada měst ve Švédsku v posledních měsících žebrání učinila nezákonným, když předtím švédská justice podpořila zákaz zavedený v městečku Vellinge na jihu země.
Žebráci ve východní Číně už se nespokojí s výmluvou kolemjdoucích, že nemají žádné drobné. Někteří z nich totiž jdou s dobou a přijímají i dary převodem z mobilního telefonu.
Podle průzkumu švédské veřejnoprávní televize se v ulicích švédských měst zdvojnásobil počet žebráků. To se ale může změnit, švédská vláda totiž zvažuje, že žebrání zakáže.
Na lavičkách v parku, u nádraží nebo před kostely v centru měst je potkáme asi nejčastěji. Lidi, kteří tam postávají nebo klečí a od kolemjdoucích žebrají peníze. V řadě měst je to sice zakázané, přesto strážníci takových případů řeší stále víc. V Praze je to oproti loňsku až dvojnásobek. A na jihlavskou radnici přišlo tolik stížností od lidí, že se letos rozhodla žebrání zakázat.
S žebráním v Českém Krumlově je konec. Žebráci, kteří obtěžovali turisty, se z centra stáhli. Frekventovaná parkoviště, městský park a Náplavku totiž hlídají pracovníci bezpečnostní agentury. Největším trestem je prý pro žebráky vylití alkoholu.
Na vybraných místech v Brně platí už pět let zákaz žebrání. Přesto se lidé s nataženými dlaněmi ve městě sdružují, a to zejména u kostelů. Pokud jim strážníci žebrání dokážou, můžou jim úřady i zakázat pobyt v oblasti nebo sebrat sociální dávky.
Je správné zakazovat žebrání na ulicích? Některé evropské země už to udělaly, jiné zákaz teprve plánují. Vláda v Norsku kvůli tomu nedávno sklidila velkou kritiku. Její návrh zákona měl údajně do vězení posílat i dobrodince, kteří žebrákům dají peníze.
Praha 1 plánuje, že v centru města zavede přísnější pravidla pro takzvané buskery, tedy pouliční hudebníky. Reaguje tak na stížnosti některých obyvatel a podnikatelů. Plány radnice však mají i své kritiky, zejména pak ten, podle nějž by hudebníci museli předvést své umění nejprve před komisí.
Radnice by mohly chronickým pachatelům přestupků zakázat pobyt na tři měsíce. Umožňuje jim to novela, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného projednávání. Normu sepsala skupina koaličních poslanců v čele s exprimátorkou Chomutova Ivanou Řápkovou.