„Senioři mají duševní zdraví a mají emoce, které potřebují prožívat. A potřebují o nich mluvit,“ říká Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.
Nejčastějším motivem je snaha o přiblížení se mladší generaci a také kontakt s přáteli. “Chtějí umět posílat zprávy, využívat cloudové služby, vyměňovat si fotografie", říká specialistka Valová.
Koronavirová krize už měsíce naplno zaměstnává zdravotníky, ale i sociální a pečovatelské profese. Ve Vinohradské 12 vyprávějí svůj příběh čtyři dobrovolníci, kteří se jim vydali na pomoc.
Pro děti získat náhradní babičku a seniorům pomoci, aby nebyli sami. O to se snaží občanské sdružení Život 90. Ode dneška proto nabízí takzvanou mezigenerační internetovou seznamku, která bezplatně propojí rodiny se seniory.
V Česku roste počet seniorů, kteří si stěžují na týrání. Upozorňuje na to spolek Život 90 provozující bezplatnou linku důvěry Senior. Od ledna na ni zavolalo 204 lidí, kteří hledali pomoc. To je přibližně o pětinu víc než loni.
Můžou vás oslovit na ulici, v obchodních centrech nebo u vašich dveří. Podvodníci to zkoušejí všude. Po Hradci Králové se pohybují ženy, které tvrdí, že jsou z občanského sdružení Život 90 a snaží se z lidí vymámit peníze.
Podle statistik strmě roste počet seniorů starších pětašedesáti let, kteří umějí pracovat s internetem. K zájmu o techniku je vede hlavně zájem o děti, které – stejně jako vnoučata - mohou často vidět jen přes internet. Senioři tak mají účty na sociálních sítích či službách, poskytujících video telefonní služby.
Většina z nás si módní přehlídky spojuje hlavně s mladými dívkami. Občanské sdružení Život 90 se rozhodlo ukázat, že věk v modelingu rozhodně není překážkou. Jak mohli návštěvníci sami na vlastní oči vidět, dřívější ročník narození na kráse a eleganci v žádném případě neubírá.
Stáří je neustále považováno za etapu, která společnosti nic nepřináší. Občanské sdružení Život 90, které právě dnes slaví 20 let své existence, se pokouší názor společnosti na staré lidi změnit. A pomáhá seniorům kvalitu života vylepšit.