V pražském planetáriu si mohou prohlédnout lunární model Apolla 11, který v červenci 1969 dopravil na Měsíc americkou posádku. Ve Štefánikově hvězdárně se mohou dotknout měsíčního kamene.
Co má Praha společného s New Yorkem? A proč vysílač vyrostl na rozhraní Žižkova a Vinohrad? Server iROHLAS.cz se vydal spolu s Václavem Aulickým podívat na Prahu z nadhledu, který jeho terasy nabízí.
Má 216 metrů, je nejvyšší v Česku a leze po ní deset miminek. Žižkovská věž v sobotu slaví čtvrt století - je to přesně 25 let, co je tahle stavba otevřená. A za léta její existence se na ní leccos změnilo.
Třicet let uplynulo od doby, kdy byl na hranici pražského Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech položen základní kámen žižkovské televizní věže. Pražskou dominantu dělníci dokončili v roce 1992, od té doby slouží jako rozhlasový a televizní vysílač. A i nadále zůstává nejvyšší stavbou v hlavním městě.
Celkem deset stanic Českého rozhlasu vysílá přes digitální signál DAB. Patří mezi ně Radiožurnál, Dvojka nebo Radio Wave. Od 2. listopadu se k nim nově přidá i regionální stanice Regina. Třeba v hlavním městě se signál DAB vysílá jen z jediného místa - Žižkovské věže. Kvalitu digitálního rádia na jednotlivých místech měří technici Českých radiokomunikací.
Žižkovský vysílač postavený v osmdesátých letech podle návrhu Václava Aulického vypadá na první pohled stále stejně. K nepoznání se ale tato 216 metrů vysoká stavba změnila vevnitř. Dnes se po rekonstrukci, která začala loni na podzim, oficiálně otevírá veřejnosti.
Přesně před dvaceti lety byl do provozu uveden vysílač v Mahlerových sadech v Praze na Žižkově. Projekt 216 metrů vysoké věže vznikl v roce 1984 pod vedením předního českého architekta Václava Aulického a o rok později byl položen základní kámen. Na návrhu jedné z nejkontroverznějších výškových staveb v Česku se podílel také statik Jiří Kozák a Alex Bém.