Novela, kterou Sněmovna schválila ve zrychleném režimu, má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa.
„Suplujeme stát, suplujeme všechno, ale jedná se nám o pacienty,“ říká k regionální podpoře zubařů náměstek pro zdravotnictví hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer (ANO).
Nedostatek zubařů bude Vimperk trápit dlouhodobě, další lékaři jsou totiž v důchodovém věku. Nové zubaře by navíc přivítalo všech sedm okresů Jihočeského kraje.
Pohotovost je otevřená ve všední dny od páté odpoledne do deseti hodin večer a o víkendech a svátcích od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer. Na provoz ordinace přispěl pražský magistrát.
„Jediná města, která nemají problém s dostupností zubní péče, jsou ta, kde stomatology přímo vychovávají,“ vysvětluje děkan Rastislav Maďar, proč se pro otevření nového oboru rozhodl.
Strakonická nemocnice v pondělí otevřela novou zubní ordinaci. Během dne přicházeli první lidé, kterým se podařilo se zaregistrovat. Přihlásit se k nové zubařce ale nebylo koncem srpna vůbec snadné.
Otevřít si ordinace bývá pro zubaře finančně náročné. Kutnohorské lékařce s tím pomohla dotace od ministerstva zdravotnictví. Ve Zruči nad Sázavou nového zubaře hledají už dva roky.
Zubaři přestanou používat některé amalgámové plomby, obsahují totiž vysoce toxickou rtuť. Změnu odsouhlasil Evropský parlament. Zákaz se týká míchaného amalgámu, který přímo v ordinaci ze rtuti připravují zdravotníci.
Ten, koho někdy začal bolet zub po ordinačních hodinách jeho dentisty, ví, jak zásadní je zubní pohotovost. Od Nového roku na Jihlavsku nastala změna, která přináší některým pacientům problém. Pohotovost už není v nemocnici, ale střídavě v ambulancích zubařů v okrese. Pohotovost ale někteří údajně nedrží, jak by měli. Alespoň si to myslí pacienti, kteří posílají na jejich práci stížnosti.
Česká Lípa má nedostatek zubařů a do deseti let tam hrozí výrazné omezení dostupnosti stomatologické péče. Lidé za zubařem musejí dojíždět až do 50 kilometrů vzdáleného Liberce nebo Mělníka.
V Česku přibylo dětí, které mají úplně zdravé zuby. Zároveň ale roste počet malých pacientů s kazy, které nikdo neošetřuje. Polovina dětí ve věku pěti let má zkaženou alespoň třetinu zubů. Celá třetina dětí má pak chrup ve velmi špatném stavu a posledních 10 let se jejich počet nedaří snížit.