Dříve tady slavili brazilský titul, nyní v chudinské čtvrti Jacarezinho MS nefandí
Brazílie žije fotbalem, ale mnoho Brazilců mistrovství světa nepovažuje za svůj svátek. A to dokonce i na místech, která jsou s fotbalem navždy spojená. Třeba v chudinské čtvrti Ria de Janeiro Jacarezinho. Když Brazílie získala čtvrtý titul mistrů světa, tady slavili ještě víc. Pohár nad hlavu totiž zvedal místní rodák Romário. Nad výhrami „Kanárků“ tady ale dnes všichni nejásají.
Před zápasem se rozcvičují dvě party amatérských fotbalistů. Do umělé trávy pere jihoamerické slunce.
Z tribuny se třemi oprýskanými betonovými stupni nezaujatě přihlíží pár místních výrostků. Kolem hřiště je vysoký plot, za ním na jedné straně kontejner se zapáchajícími odpadky.
„Mistrovství nepřinese nic“, rozčiluje se Eder a natahuje si stulpny. Je mu 30 let, je nejmladší z družstva a podle fyzičky a profi fotbalového vybavení bude asi z týmu nejlepší. Není divu, sportem se i živí jako trenér v posilovně a klubu bojových umění. Fotbal je jeho vášeň.
„Na lístek musí člověk z naší sociální skupiny šetřit půl roku“, říká a ukazuje směrem ke stadionu Maracana, který je odsud pár stanic metrem. A proto letos Brazílii nefandí.
Jenže to už nevydrží fotbalistův kamarád Jefferson, ten to tak ostře nevidí. Svůj názor může říct, až když Ederovi zvoní telefon.
„V ulicích je veselo, jde o velkou oslavu, velký svátek. A přijela spousta lidí z ciziny. Jen peněz se utratilo hodně,“ přiznává Jeffeson.
„A jsou to moje peníze,“ mísí se znovu do hovoru vehementně Eder, který položil telefon. „Postavili to za veřejné peníze, takže za ty moje, na které jsem se něco napotil. A z těch se mi nic nevrátí. Zůstane to pro bohaté,“ dodává Eder.
Fotbalové hřiště s názvem Abóbora, čili dýně, trochu připomíná stadiony pro šampionát v Brazílii. Nádherné, až zrak přechází, ale když se rozhlédnete, raději oči přimhouříte. Kolem dokola chudinská čtvrť, nuzné domy.
Není tu pořádná kanalizace, děti chodí do špatných škol, a do nemocnice místní nechodí raději vůbec. V tomhle ohledu se nezlepšilo nic, ani přes sliby politiků.
„Proto řekl Romário to, co řekl. Je to pravda. On se tady narodil a vyrostl, takže moc dobře ví, o čem mluví,“ naráží Eder na slova slavného fotbalisty, že mistrovství bude největší zlodějina v historii.
Teď s ním souhlasí spousta lidí tady v Jacarezinho i v celé Brazílii. Mistrovství světa má řada z nich za humny, ale slíbené zlepšení života v nedohlednu.