J. Paroubek: Jednání Moskvy a Washingtonu o radaru jsou ve finále
Šéf nejsilnější české opoziční strany Jiří Paroubek dnes jednal s ruskými politiky. Řekl jim, že od české vlády nedostává dostatečné informace o pokračujících vyjednáváních ohledně radaru v Brdech.
Jiří Paroubek si přijel do Moskvy pro informace o postojích Ruska v zahraniční politice a také k radaru. Zjistil ale, že vyjednávání mezi Washingtonem a Moskvou se v této otázce blíží kompromisu. Přesto ale trvá na svém: "To znamená, že my jsme proti umístění radaru a shodli jsme se s ruskou stranou, že pro umístění radaru nejsou žádné podstatné důvody."
To, že je ale Moskva už více méně s americkým protiraketovým systémem smířena, přiznal dnes šéf zahraničního výboru Státní dumy Konstantin Kosačov. Podle něho se mohou už začátkem dubna prezidenti Bush a Putin dohodnout na následujícím: "Na tom, že tento systém nebude v žádném případě namířen a využit proti Rusku - to je minimum, které chceme. Ale rozhodně to nesníží naše výhrady k systému, který nadále považujeme za neefektivní," zdůraznil Kosačov.
Sociální demokracie 12. března vyzvala kabinet Mirka Topolánka, aby zastavil jednání se Spojenými státy o protiraketovém radaru. Pokud to neudělá, ČSSD bude hledat cesty k revizi smlouvy, kterou s USA česká vláda podepíše, řekl tehdy její šéf Jiří Paroubek.
Podle premiéra Mirka Topolánka jsou jednání o smlouvě Česka s Američany takřka u konce. Při nedávné návštěvě Spojených států po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem řekl s nadsázkou, že chybí jen "tři slova". Paroubek ale namítá, že by se o věci mělo jednat v rámci NATO, což se podle Topolánka také děje.
"Ono to na alianční půdě už dávno je. Přeci jenom bych znovu obrátil pozornost na dokument z 20. července 2006, kde Paroubkova vláda nejenom schvalovala umístění radaru, ale i raket na českém území a nařídila hledat pro to vhodnou lokalitu. Nemám rád politiky, kteří mění názor podle toho, jak jim to vyhovuje," dodal počátkem března Topolánek.