Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada je opět vystavena přílivu žadatelů o azyl pocházejících z České republiky. Jen za období od loňského listopadu do letošního července evidují kanadští úředníci 470 nových žádostí o azyl. Podle informací ministerstva vnitra pocházejí žadatelé především z řad romské menšiny.
Na poslední imigrační vlnu z roku 1996 reagovala Kanada zavedením víz. Jestli to samé hrozí i dnes, to objasnila Radiožurnálu Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
"Zatím oficiální hlasy z Kanady zní, že Kanada neuvažuje o znovuzavedení vízové povinnosti pro české občany. Nicméně situace je považována za problematickou," poznamenala Novotná v Ranním interview Radiožurnálu.
Při červencovém jednání s kanadskou ministryní pro občanství a imigraci Dianou Finleyovou slíbil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg , že se Česko bude snažit počet žadatelů o azyl v Kanadě snížit. Čeští občané podle něj nemají mnoho důvodů ze země odcházet.
"Počet žadatelů o azyl je jen jedním ze čtrnácti kritérií, podle kterých se rozhodujeme o zrušení nebo zavedení víz pro určitou zemi. Žádná kouzelná čísla nebo limity nemáme - sledujeme celkovou situaci v zemi a bereme v potaz všechny faktory," zdůraznila tehdy v Praze ministryně Finleyová.
Nárůst počtu žadatelů o azyl v Kanadě je způsoben spíš ekonomickými důvody odcházejících lidí než stavem lidských práv v Česku. Po zasedání kabinetu řekl premiér Mirek Topolánek s tím, že vláda zaúkolovala ministra vnitra Ivana Langra a ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou, aby o situaci jednali s kanadskými úřady. Pokud by znovu hrozilo zavedení víz, má Langer vypracovat pro vládu materiál s návrhem, jak by se tomu dalo čelit.