Kosovo přivítalo rozsudky nad bývalými srbskými politiky a generály
Obyvatelé Kosova přivítali rozsudky Mezinárodního soudu v Haagu. Tribunál odsoudil pět bývalých prominentních srbských politiků a generálů armády a policie k 15 až 22 letům vězení. Šlo o první verdikty za válečné zločiny spáchané v Kosovu před deseti a jedenácti lety. Srbská vláda tresty pro bývalé předáky země akceptovala, opozice je odmítla.
Albánci v Kosovu přijali rozsudky tribunálu v Haagu s uspokojením. Snaha odsouzených vyhnat na 800 tisíc Albánců z Kosova a také jejich zločiny proti lidskosti se podle nich konečně dočkaly spravedlivého trestu.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu po jednání v USA se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou komentoval osvobozující rozsudek pro bývalého srbského prezidenta Milutinoviče. Řekl, že věří ve spravedlnost haagského tribunálu, a i tento verdikt tedy přijímá.
Srbská vláda a tamní proevropské síly přijaly tresty pro bývalé přední politiky jako nutnou morální očistu země. Ale zároveň je považují ve shodě s opozicí za politicky motivované. Opozice tresty odmítla, Srbská radikální strana je dokonce označila za nový zločin.
"Rozsudky přispějí k náladám lidí proti Mezinárodnímu soudu v Haagu," uvedl předseda srbské Národní rady pro spolupráci s hagským tribunálem Rasim Ljajič. Dodal, že v porovnání s propuštěním kosovského expremiéra Ramuše Haradinaje to ukazuje na dvojí metr, který tribunál má k Srbům a k Albáncům.
Předák nacionalistické Srbské radikální strany Dragan Todorovič vypočetl, že dosud dostali Srbové v Haagu tresty dosahující téměř tisíce let, což označil za zločin.