Kosovská fotbalová federace (FFK) po pátečním nedohraném utkání Ligy národů v Bukurešti uvedla, že evropskou unii UEFA před možnými provokacemi rumunských fanoušků opakovaně varovala.
Putin se snaží neukončené historie Balkánu využít. Ví, že když členské státy NATO opět přiměje k ochraně neklidného regionu, odvede tím jejich pozornost od podpory Ukrajiny.
Finsko drží státní smutek za oběti včerejší střelby na základní škole. Útok dvanáctiletého žáka, podle některých zdrojů chlapce, na své spolužáky zaskočil policii i některé politiky.
„Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník Karel Klinovský.
O vstup do Evropské unie aktuálně usiluje devět zemí, mezi které patří například Ukrajina, Gruzie nebo Srbsko. Odborníci z různých oborů diskutovali o tom, co státy pro vstup do Unie musí udělat.
Priština tvrdí, že Bělehrad finančně podporoval srbskou polovojenskou jednotku, která na konci září přepadla kosovskou policejní hlídku. Srbové obvinění popřeli.
Plzeň čeká odveta 2. předkola Evropské konferenční ligy. V cestě stojí kosovská Drita, se kterou v prvním zápase fotbalisté Plzně i přes výrazný tlak pouze remizovali 0:0.
Protesty na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukly v souvislosti s nástupem do úřadů čtyř starostů, etnických Albánců. Zvoleni byli v dubnových volbách, které místní Srbové bojkotovali.
Srbsko znovu zažívá vlnu protestů. V minulých dnech se vyostřila i situace u hranic s Kosovem. Proti čemu se lidé bouří? A zhatí to snahy konečně v oblasti nastolit mír?
Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější političtí zástupci srbského etnika volby bojkotovali, do čela se na několika místech s většinově srbským obyvatelstvem dostali jejich konkurenti albánské národnosti.
Desítky členů mezinárodních jednotek KFOR, které dohlížejí na udržení míru v Kosovu, v úterý opět hlídají radnice na severu země. Při pondělních střetech byla zraněna necelá stovka lidí.
Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999.
V ponděli se v Bruselu setkají srbský prezident Aleksandar Vučić s kosovským premiérem Albinem Kurtim. Jednat budou o normalizaci vztahů mezi dvěma státy.
Twitter obletělo video exposlance Zvonimira Steviće. Během jednání o mezinárodních vztazích vyhledával obsah pro dospělé. Kritizovali ho nadřízení i koaliční partneři.
Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí mezi Bělehradem a Prištinou.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbsko ji neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území. Situace na hranici je podle srbského náčelníka generálního štábu „složitá“.
Odsouzený Salih Mustafa řídil věznici využívanou k mučení v době konfliktu z let 1998 a 1999, kdy kosovští povstalci bojovali za nezávislost na Srbsku.
Kosovský vicepremiér Besnik Bislimi v rozhovoru pro Politico uvedl, že by EU bez západního Balkánu nebyla kompletní, země je prý navíc připravena na reformy.
Kosovská vláda původně na 18. prosince vypsala volby, které mají ve čtyřech severokosovských okresech doplnit uprázdněná místa v zastupitelstvech a na pozicích starostů.
„Mnohé balkánské země to chápou. Chápou, že přes ně proudí uprchlíci do Evropy a že se to Evropské unii nelíbí, a vědí, že s tím musí něco dělat,“ nastiňuje Tomáš Pojar, poradce premiéra.
Na sociální sítě unikla fotka s šatny srbský fotbalistů, ve které je pověšená vlajka, která vyobrazuje kosovské území překryté srbským znakem a nápisem „Nevzdáme se“.