Alergikům začíná náročné období. Pylová sezona navzdory dlouhé zimě přišla dřív

Alergikům začíná rychlým nástupem teplého počasí náročné období. Jaro tak ukazuje svoji méně přitažlivou tvář. Právě v těchto dnech má totiž začít působit nejagresivnější jarní alergen, kterým je bříza.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alergické kýchání, ilustrační foto

Alergické kýchání, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Sebastian Smit

„Bývá to hlavně na jaře, když to začíná, mám opuchlý nos a teče mi z očí,“ popisuje Ivana Šťastná typické příznaky alergiků, pro které teď začíná perné období.

„Ale záleží na tom, jak jsme na tom celkově s imunitou, protože někdy je to mnohem slabší, než očekávám, a organismus to zvládne líp,“ dodává alergička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alergikům začíná náročné období. Tématu se věnovala Gabriela Grmolcová

V nejhorších obdobích přichází na řadu léky, které alergické reakce tlumí. Kromě rýmy a zánětu spojivek trápí paní Šťastnou také kožní reakce.

„Alergii jsem získala až v dospělosti, mám zahrádku a od jara cokoli dělám s trávou, tak mám obsypané předloktí,“ říká Ivana Štastná.

Podle lékaře Ondřeje Rybníčka z České iniciativy pro astma začaly ve skutečnosti pyly působit ještě dříve než v minulém roce, přestože zima se nám zdála velmi dlouhá.

„Ono to sice vypadá, že letošní zima byla dlouhá, ale ve skutečnosti pylová sezona začala letos už o tři týdny dřív než v minulém roce, konkrétně 1. března, kdy několik dní bylo opravdu pěkně. To, že pak začal padat sníh, přírodu nezastavilo, a jarní pyly, především líska a olše, už dokvétají,“ potvrzuje.

Bříza pýřitá | Foto: Kristian Peters, Wikipedia

Naopak začíná působit bříza, což nejagresivnější jarní alergen. „Bříza kvete několik týdnů, má vrchol sezony, který trvá asi 10 dní. Dohromady s nástupem a ústupem něco přes měsíc,“ upřesnil Ondřej Rybníček.

K zajímavostem patří, že pyl břízy stoupá podél kmenu nahoru, takzvaným komínovým efektem. To znamená, že vylétá nad strom, tam je zachytáván větrem a na zemi se usazuje až ve větší vzdálenosti od břízy.

Aktuální pylovou situaci si lidé mohou najít na webových stránkách České iniciativy pro astma. „Na webových stránkách www.pylovasluzba.cz se dá každý týden přečíst aktuální situace i předpověď na nejbližší období,“ doplňuje lékař Ondřej Rybníček.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme