Helicobacter krade železo dětem

Bakterie, která vyvolává žaludeční vředy, svého hostitele zřejmě „okrádá“ o železo. Problém to může být především u dětí, které tento prvek potřebují pro správný vývoj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori | Foto: Yutaka Tsutsumi

Bakterie Helicobacter pylori je spojována se vznikem žaludečních vředů a rakovinou žaludku. Méně známý je fakt, že touto bakterií je nakažena asi polovina světové lidské populace. Infekce je ve většině případů zcela bezpříznaková, což ovšem neznamená, že svým nositelům nijak neškodí. Stejně jako jiné bakterie a koneckonců i člověk, Helicobacter pylori potřebuje ke svém růstu železo. Výzkumníci z Texaské univerzity prověřovali, do jaké míry bakterie odčerpávají železo z dětského organismu. Výsledky studie ukazují, že bakteriální infekce u jinak zdravých dětí snižuje hladinu železa v těle a může mít za následek jeho deficit spojený s anémií.

U dětí, které se z infekce vyléčily pomocí antibiotik a léků na snižování kyselosti žaludku, se markery hladiny železa začaly postupně zvyšovat. Děti s pokračující infekcí však měly i nadále sníženou hladinu sérového proteinu ferritinu, který ukazuje na stav zásob železa v našem organismu. Předchozí studie ukázaly, že hladina železa ovlivňuje aktivitu mozku a z dlouhodobého hlediska také úmrtnost a schopnost reprodukce. Vědci se proto nyní chystají zkoumat, jak jsou na tom s hladinou železa dospělí lidé s bezpříznakovou infekcí bakteriemi Helicobacter pylori.

Zdroj: University of Texas Health Science Center at Houston, Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme