Je Světový den AIDS. V Česku na nemoc zemřelo už téměř 200 lidí

Česko hlásí nejvíce lidí nakažených virem HIV ve své historii. V současnosti jich u nás žije přes 1800. Podle odborníků může být číslo ale i desetkrát vyšší. Ne všichni se už totiž nechali na HIV testovat. U 330 lidí se navíc vir rozvinul v nevyléčitelnou nemoc AIDS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka je symbolem boje proti AIDS

Červená stužka je symbolem boje proti AIDS | Zdroj: Reuters

Oldřich Bašta se nebezpečným virem nakazil v 19 letech při pohlavním styku. Jeho přítel prý vůbec netušil, že je HIV pozitivní.

„Až teprve když u něho nastoupil zápal plic a měl už druhé antibiotika, které nezabíraly, tak se ho lékař zeptal, jestli si nechce udělat testy na HIV. Ty mu vyšly bohužel pozitivní. Okamžitě mi to doma sdělil a mně testy vyšly také bohužel pozitivní,“ svěřuje se se svým příběhem Bašta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh muže, který žije s HIV, natočila redaktorka Lucie Maxová

Přítel Oldřicha Bašty zemřel půl roku po testech. Jeho virem oslabené tělo boj se zápalem plic nezvládlo. Navíc lékaři nedávali velké šance ani dnes už 44letému Oldřichovi.

„Jsem rád,že jsem tu kritickou dobu nějak přežil. Samozřejmě to nebylo vůbec jednoduché. Ranila mě hodně i smrt partnera a měl jsem problémy i s rodinou, která mi zpočátku nechtěla pomoci a pochopit mě,“ říká Bašta.

To svým nejbližším dnes už vůbec nezazlívá.

„Já jim to ani nezazlívám, tak samozřejmě nevěděli, netušili vlastně, co to vůbec HIV a AIDS je. Pro maminku tehdy byl šok to, že jsem jí vůbec sdělil, že jsem vlastně homosexuál a zároveň se dozvěděla, že jsem HIV pozitivní, takže to naprosto chápu. Ale díky mojí sestře, která předávala matce informace, se všechno potom vlastně urovnalo, dodává Bašta.

Lidé by neměli podceňovat prevenci

Kdo si není jistý, může si nechat udělat testy. Na Vysočině je k tomu příležitost například ve Státním zdravotním ústavě v Jihlavě.

„Nejvíce nás potěší, když k nám dojde pár, který spolu teprve začíná a před prvním společným sexuálním stykem se nechají oba otestovat, což by tak mělo fungovat,“ říká zdravotní sestra Lenka Vrzalová.

Cílem Světového dne AIDS je upozornit na neléčitelný virus HIV a zvýšit povědomí lidí o jeho nebezpečnosti.

Šíření infekce se v Africe zpomalilo

HIV a AIDS se v jižní části afrického kontinentu staly rychle hlavní metlou populace. Region má sice v rámci planety pořád nejvíc nakažených, dobrou zprávou ale je, že tempo šíření pohlavní infekce se tam v posledních letech výrazně zpomalilo.

Zásluhu na tom má i osvěta o používání kondomů, nebezpečí promiskuity a ženská emancipace. Malým dílem se na ní podílí také česká organizace Rozkoš bez rizika. Obstarala například sanitku pro kolegy se Zimbabwe, kteří se starají o vysloužilé prostitutky.

Na AIDS od začátku 80. let zahynulo po celém světě přes 30 miliónů lidí a desítky miliónů dalších jsou nakaženy virem HIV. Přestože moderní léky dokáží nakaženým výrazně prodloužit a ulehčit život, nemoc je stále nevyléčitelná a smrtelná.

Michaela Vydrová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme